Unia energetyczna – przejrzystość i solidarność kluczem do sukcesu

„Unia Energetyczna potrzebuje teraz naszej szczególnej uwagi. Dobrze, że pierwszy krok na drodze do zrealizowania tego projektu został zrobiony. To krok w stronę większego dobrobytu i większego bezpieczeństwa w Europie” mówił dzisiaj Jacek Saryusz-Wolski podczas debaty Parlamentu Europejskiego podsumowującej ostatni szczyt Rady Europejskiej.

Europoseł podkreślił, że jednym z kluczowych elementów wniosków spotkania przywódców państw UE w sprawie Unii Energetycznej jest kwestia przejrzystości wszystkich umów gazowych zawieranych przez kraje członkowskie UE z partnerami. „Musimy wzmocnić kompetencje Komisji Europejskiej w tym zakresie. Wyobraźmy sobie Przewodniczącego Junckera siedzącego naprzeciwko Putina, który zna każdy szczegół naszych umów gazowych, podczas gdy Juncker nie wie o nich nic. To groteska. Komisja Europejska ma prawo mieć taką samą wiedzę o naszych kontraktach gazowych jak Rosja” mówił Saryusz-Wolski. 

Europoseł podkreślił również znaczenie jakie dla powodzenia projektu ma niezależność energetyczna państw, suwerenność w podejmowaniu decyzji związanych z polityką zagraniczną. „Dochodzi do pęknięć w solidarności unijnej. Poddawana jest ona próbie” podkreślił.

Saryusz-Wolski zaznaczył również, że dobrze się stało, że przywódcy utrzymali obrany kurs w sprawie sankcji nałożonych na Rosję. „Dalsze decyzje w sprawie sankcji muszą być związane z całościowym wypełnieniem porozumień z Mińska, a nie tylko z zawieszeniem broni” tłumaczył.

 

Kontakt ze mną