Saryusz-Wolski: Trzeba mówić o Unii Europejskiej jako wspólnocie cywilizacyjnej i kulturowej

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski odwiedził młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach, która bierze udział w projekcie „Embracing Europe”. W ramach jednego z zadań uczniowie przeprowadzili wywiad z europosłem, pytając o korzyści wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku oraz umiejętność wykorzystania szans wynikających z tego członkostwa.  

„Wykorzystujemy szanse jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej bardzo dobrze. Mogę wiele pozytywnego na ten temat powiedzieć. Ale nigdy nie jest tak, aby nie mogło być lepiej. Po drugie nasze bycie w UE to nie tylko promocja; to by Polska była dobrze postrzegana, czy produkty się dobrze sprzedawały, ale to jest coś więcej. To także bezpieczeństwo, które jest niewymierne. Wymierne jest to, że dzięki UE jesteśmy bogatsi, szybciej się rozwijamy, więcej handlujemy, mamy więcej inwestycji, możemy podróżować, nie musimy mieć wiz… Ale jest też ta druga strona medalu – nasze szanse moglibyśmy wykorzystywać w jeszcze większym stopniu i by to robić powinniśmy być bardziej aktywni – mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

„Musze przyznać, że jestem zaniepokojony obecnymi nastrojami w polskim społeczeństwie jeśli chodzi o sprawy europejskie. Byliśmy zmobilizowani do momentu wejścia do grona członków UE, a po wejściu spoczęliśmy na laurach, uznaliśmy, że wszystko nam się należy. Nasza proeuropejskość wygasa, a w tej chwili wręcz rosną nastroje antyeuropejskie. Ubolewam nad tym, że UE sprowadzana jest do równania: Kasa to Unia, Unia to kasa. W polskim postrzeganiu Unia została zredukowana do wymiaru pieniężnego. Unia się opatrzyła bo była przedstawiana nie jako wspólnota wartości, tożsamości tylko jako skarbonka” kontynuował europoseł, który jest jednym z architektów i negocjatorów polskiego członkostwa w UE. 

Młodzież pytała także jakie działania należałoby podjąć, aby poprawić frekwencję w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w regionie łódzkim.

„Po pierwsze trzeba inaczej mówić o Unii Europejskiej. Trzeba mówić o UE jako wspólnocie cywilizacyjnej, kulturowej, która też ma komponent ekonomiczny. Trzeba tez po prostu więcej i pozytywnie o Unii mówić” – odpowiedział Saryusz-Wolski.

Program „Embacing Europe” ma zachęcać młodych obywateli UE do aktywnego uczestnictwa w życiu demokratycznym. Jego celem jest podniesienie świadomości uczniów i nauczycieli w obszraze praw i obowiązków obywateli UE, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską. Promuje tolerancję, wzajemne zrozumienie, szacunek dla innych kultur, solidarność, społeczne zaangażowanie i wolontariat.

„Dziękujemy za okazane nam zrozumienie i pomoc. Fragmenty naszego wywiadu zostaną przetłumaczone i zaprezentowane w Portugalii. Spotkanie z Panem na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że miło zaskoczymy naszych partnerów tym, co dla nich przygotujemy, a co najważniejsze pokażemy jak znaczące miejsce zajmuje nasz kraj w UE. – podsumowali spotkanie uczniowie ze Smardzewic.

Kontakt ze mną