Saryusz-Wolski o cięciach funduszy unijnych: Polsce ujmuje się więcej niż powinno

Polska jest w grupie siedmiu krajów, którym w nowym budżecie UE ujmuje się więcej niż powinno; to wystarczająco dużo państw, by budżet w tym kształcie nie przeszedł – powiedział w piątek europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Saryusz-Wolski powiedział w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki, że było wiadomo, iż Polska, z uwagi na lepszą sytuację gospodarczą, otrzyma mniej środków z nowego unijnego budżetu. „Było w jakiejś mierze założone, że będziemy ofiarą sukcesu” – zaznaczył.

Wskazał jednak, że na skutek zmiany metodologii przydziału środków, cięcia są większe, niż zakładano. „Na skutek zmian metodologii – niektórzy nazwą to manipulacją Komisji Europejskiej – te cięcia są dwa razy głębsze” – powiedział.

Jak zauważył, Polska nie jest jedynym krajem, któremu Komisja Europejska zaproponowała mniej środków z nowego budżetu. „Polska nie jest jedyna; jesteśmy w grupie siedmiu krajów, którym ujmuje się więcej, niż powinno (…) to jest wystarczająco dużo, aby ten budżet, w tym kształcie nie przeszedł” – ocenił europoseł.

Zaznaczył też, że środki z cięć, wedle propozycji Komisji, miałyby zostać przesunięte m.in. na finansowanie walki z emisją dwutlenku węgla czy pomoc migrantom. Jego zdaniem jest to niezgodne z traktatami UE, w których zapisano – jak przypomniał – iż „fundusze spójności są przeznaczone na wyrównywanie poziomów rozwoju” w krajach UE.

„Nie będzie zgody na taki budżet” – oświadczył Saryusz-Wolski.

Zaproponowane przez Komisję cięcia w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027 skrytykował w środę Parlament Europejski. Zdaniem europosłów finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.

Źródło: Gazeta prawna 

 

Kontakt ze mną