Rozpoczęliśmy XI edycję Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego

Do projektu ostatecznie zgłosiło się 95 osób. Młodzież z Łodzi, Pajęczna i Kutna! Łącznie 20 szkół z woj. łódzkiego.

Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Europejska polityka migracyjna”.
Omówienie takich problemów jak:
– Europa – uchodźcy a imigranci;
– Ochrona praw dziecka – uchodźcy w Europie;
– Europejska Unia Obrony (Defence Union)
– Przyszłość stosunków transatlantyckich ze szczególnym uwzględnieniem amerykańsko-europejskich relacji gospodarczych.

Na pierwszym spotkaniu uczniowie zapoznali się z ideą projektu oraz rozwiązali testy, na podstawie których każdy z uczestników zostanie przydzielony do jednej z grup politycznych europarlamentu. To właśnie tę przypisaną paneuropejską frakcję będzie później reprezentował każdy z nich w negocjacjach i pracach w ramach XI edycji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, aż do jego finału w czerwcu.

​W dalszych tygodniach: Uczniowie wysłuchają wykładu pt.: „Jak funkcjonuje Parlament Europejski? Idea, organizacja, frakcje, zadania”. Zwieńczeniem projektu będzie sesja plenarna Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się 19 czerwca 2017 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi.

*Młodzieżowy Parlament Europejski (MPE) to projekt cykliczny, zainicjowany w 2006 r. przez Jacka Saryusz-Wolskiego Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Ośrodek Edukacji Europejskiej i Regionalnej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, który na stale wpisał się w pejzaż inicjatyw edukacyjnych Łodzi i regionu. Jego celem jest przybliżenie zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Uczestnicy MPE, w ramach projektu, mają możliwość poszerzenia wiedzy oraz kształtowania umiejętności praktycznych, m.in. wystąpień publicznych, stosowania strategii negocjacyjnych. W ramach MPE uczniowie uczestniczą w serii wykładów tematycznych, pracują we frakcjach politycznych oraz opracowują projekty rezolucji, wcielając się w rolę europosłów.
 

 

Kontakt ze mną