Partnerstwo Wschodnie: „kiedy niedźwiedź szarżuje, nie wolno się cofać”

Przemawiając podczas środowej sesji europarlamentu w Strasburgu poświęconej szczytowi Partnerstwa Wschodniego w Wilnie (21-22 maja) europoseł Jacek Saryusz-Wolski, Wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej, powiedział:

(tłumaczenie z wystąpienia w j.angielskim)

„Partnerstwo Wschodnie jest dobrze skonstruowanym projektem politycznym o strategicznym znaczeniu. I jest bardzo potrzebne Unii Europejskiej, ponieważ dotyka aspektów ekonomicznych, dobrobytu i bezpieczeństwa, i ponieważ podstawową misją Unii Europejskiej jest zapewnienie pokoju. Ponadto, Partnerstwo Wschodnie jest bardzo potrzebne naszym krajom partnerskim, chcącym przeprowadzić transformację według modelu europejskiego. Partnerstwo Wschodnie jest projektem, który będzie realizowany i będzie podlegał nadal niezbędnym modyfikacjom i wzmocnieniom.

Partnerstwo Wschodnie zostało poddane próbie wykolejenia przez Rosję, poprzez wywarcie nacisku na Ukrainę, aby odmówiła podpisania umowy stowarzyszeniowej w Wilnie. Euromajdan dał jasną odpowiedź, stawił czoła rosyjskiej presji, a społeczeństwo Ukrainy powiedziało: „Chcemy europejskich wartości”. Wtedy Rosja odpowiedziała wytaczając wojnę przeciw temu wyborowi. Ale Rosja odniesie porażkę próbując zatrzymać Partnerstwo Wschodnie i wolny wybór wolnych ludzi. Stara prawda mówi: „kiedy niedźwiedź szarżuje, nie wolno się cofać”. W Rydze Unia Europejska pozostanie na swoim kursie politycznym, będzie wierna swojemu planowi, ofercie stowarzyszeniowej. 

Gdy ktoś próbuje Cię zatrzymać, masz dwa rozwiązania: albo wycofać się, albo nacierać do przodu ze zdwojoną siłą. Wybieramy drugie rozwiązanie: po pierwsze, ze względu na silną wolę naszych parterów, po drugie ponieważ Partnerstwo Wschodnie leży w fundamentalnym interesie Unii Europejskiej i ponieważ oparte jest na naszych wartościach. Po trzecie, jeśli nie będziemy bronić wolności i demokracji w naszym sąsiedztwie, nasza własna wolność, demokracja i dobrobyt będą zagrożone”.

List Parlamentu Europejskiego do szefów państw i rządów UE przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze (ENG)

Kontakt ze mną