Kryzys solidarności w UE głównym tematem spotkania europosła J. Saryusz-Wolskiego z sieradzką młodzieżą

Europoseł przestrzegał przed ignorowaniem i bagatelizowaniem tego co dzieje się w Europie, zwracając uwagę na zagrożenie terrorystyczne.

– Mamy do czynienia z terroryzmem, którego praźródłem jest to, że Europa była na tyle słaba, że nigdy nie potrafiła wyprzedzić tych zjawisk i nie starała się ich likwidować w zarodku. To jest kryzys solidarności europejskiej. My wiemy o tym, że solidarność jest to coś, co może być dobrowolne albo nie ma go wcale, nigdy z przymusu czy nakazu – podkreśla europoseł, Jacek Saryusz-Wolski.

– Chcemy mieć wpływ na naszą przyszłość i zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje Parlament Europejski, dlatego spotkanie z europosłem jest dla mnie ciekawym doświadczeniem – przekonuje uczestnik spotkania, Jakub Stępniak. To nie typowa prelekcja na temat idealnej Unii Europejskiej ale również zwrócenie uwagi na jej wady i potrzebę ich zwalczania – dodaje.

Spotkanie z europosłem Jackiem Saryusz-Wolskim zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu pn.”Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego”. I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu jest jedną z 36 szkół w kraju, która bierze w nim udział.

Celem programu jest:

  •  pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej, poprzez przekazywane jej informacji o UE, a w szczególności o PE;                               
  •  przekazywanie uczniom informacji na temat wpływu UE i PE na ich życie codzienne;
  •  zdobycie wiedzy, jakie możliwości daje młodzieży obywatelstwo europejskie, jak mogą działać w zakresie integracji europejskiej. 

Projekt w szkole nadzorowany jest przez polonistkę Panią Beatę Kielek oraz Panią Danutę Kuchareczko, nauczycielkę geografii i elementów edukacji europejskiej oraz podstaw przedsiębiorczości. 

Źródło: Radio Łódź

Kontakt ze mną