Jak ma wyglądać nowy pakt UE ws. imigrantów? Saryusz-Wolski: Albo przyjmujesz, albo płacisz

Przed końcem czerwca ma być upubliczniony nowy pakt dotyczący relokacji imigrantów w Unii Europejskiej. – Komisja Europejska wraca do niesprawdzonego pomysłu – uważa europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, który był dziś gościem programu „Jedziemy”. Rozmawiano też m.in. o napiętej sytuacji we Francji i sytuacji strefy euro.

Nowy pakt imigracyjny?

W ostatnim czasie sporo mówi się o nowych przepisach dotyczących przyjmowania uchodźców, jakie mają zostać wprowadzone w unijnej wspólnocie. W porannym programie „Jedziemy” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski zdradził możliwe szczegóły nowego paktu. 

– W tej chwili pakt jest prawie gotowy na biurkach Komisji Europejskiej, są znane jego elementy, będzie upubliczniony przed końcem czerwca. Komisja Europejska wraca do niesprawdzonego pomysłu, przymusowej relokacji imigrantów, w tym sensie, że kraje musiałyby przyjąć imigrantów, a jeśli nie – to opłacić w jakiś inny sposób, czyli finansowo zrekompensować innych

– powiedział Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem. 

W 2016 roku plan Komisji Europejskiej zakładał, że jeśli jakiś kraj nie zgodzi się na przyjęcie uchodźców, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 250 tys. euro, za każdym razem, gdy odmówi przyjęcia jednego imigranta.

Jak to będzie wyglądało teraz?

Nie znamy szczegółów. Konkretnie nie wiemy jeszcze jak ma to wyglądać tym razem, prawdopodobnie nie jest to jeszcze dopracowane. Natomiast będzie ta sama zasada: albo przyjmujesz, albo płacisz – ona jest tam zawarta według wszelkich przecieków z tej informacji jakie mamy

– podał Saryusz-Wolski.

Przeczytaj całą rozmowę

Kontakt ze mną