Jacek Saryusz-Wolski: stosunki polsko-amerykańskie nigdy nie były tak bliskie

O efektach wizyty polskiego prezydenta w USA mówił w audycji Świat 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany.

– To była bardzo ważna wizyta i zgadzam się z prezydentem Trumpem, że nigdy dotąd stosunki polsko-amerykańskie nie były tak bliskie. Fakty to potwierdzają, nigdy Stany Zjednoczone nie były tak zaangażowane w Polsce. To postęp w kierunku baz stałych w naszym kraju. Ci, którzy mówią, że brak konkretów, nie czytają umów kongresu. Polityka amerykańska rządzi się swoimi prawami – komentował Jacek Saryusz-Wolski.

Donald Trump eksponował aspekt finansowy przedsięwzięcia argumentując, że Stany Zjednoczone udzielają ochrony innym krajom co odbywa się kosztem amerykańskich podatników. Według rządu Polska jest w stanie ponieść wydatek, rzędu 2 mld dolarów.

– Artykuł 5 traktatu NATO-wskiego mówi o tym, że atak na jedno państwo, jest atakiem na wszystkie kraje sojuszu. To jest na papierze. Jeszcze lepiej jeśli, ta gwarancja będzie jeszcze miała potwierdzenie. Gdyby baza powstała, atak na Polskę byłby atakiem na Stany Zjednoczone. Pewność reakcji amerykańskiej wzrosłaby do kwadratu. To jest umocnienie tej gwarancji – mówił gość. 

Więcej w całej audycji Świat 24

Źródło: PolskieRadio.24.pl
 

Kontakt ze mną