Zapowiedź najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 14-18.03.2016

W najbliższym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli spotkania komisji parlamentarnych, a także szczyt Europejskiej Partii Ludowej.

Spotkanie z ministrami ds. europejskich EPL. We wtorek (15.03) Jacek Saryusz-Wolski będzie przewodniczył spotkaniu ministrów ds. europejskich wywodzących się z partii członkowskich Europejskiej Partii Ludowej. Ministrowie spotkają się przed Radą UE ds. Ogólnych, która przygotuje stanowisko państw członkowskich na czwartkowy szczyt unijnych szefów państw i rządów. Wiodącym tematem tych spotkań będzie odpowiedź UE na kryzys migracyjny.

Wtorek 15 marca, godz. 8:00 – 9:00, Silken Berlaymont, Bruksela

Jakie powinny być relacje UE-Rosja? We wtorek (15.03) członkowie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET), w tym europoseł Jacek Saryusz-Wolski, oraz członkowie komisji ds. współpracy parlamentarnej UE-Rosja będą zastanawiali się jak budować relacje pomiędzy UE i Rosją, w świetle m.in. wojny na Ukrainie i w Syrii.

Pełny program posiedzenia komisji AFET

Wtorek 15 marca, ok. godz. 16:00, Bruksela

Szczyt Europejskiej Partii Ludowej. O kryzysie migracyjnym będą rozmawiali przywódcy Europejskiej Partii Ludowej na szczycie zwołanym na czwartek 17 marca na kilka godzin przed Radą Europejską. Platformę Obywatelską na szczycie EPL będzie reprezentował przewodniczącego PO Grzegorz Schetyna, a także wiceprzewodniczący EPL i jej frakcji w Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski. W spotkaniu weźmie również udział m.in szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także Angela Merkel (Niemcy), Mariano Rajoy (Hiszpania), Klaus Iohannis (Rumunia), Bojko Borysow (Bułgaria), Viktor Orban (Wegry) i Nicos Anastasiades (Cypr)

Akredytacja dla dziennikarzy do 16 marca do godz. 18:00 => http://epp.org/1RyagHr

Czwartek 17 marca, godz. 12:30-16:00, Hotel Sofitel, Place Jourdan 1, Bruksela

W Parlamencie Europejskim również:*

e-Demokracja w UE. W poniedziałek (14.03) podczas spotkania komisji do spraw konstytucyjnych (AFCO), odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat wyzwań i możliwości e-demokracji w Unii Europejskiej, czyli procesu demokratycznego połączonego z wykorzystaniem elektronicznych technologii komunikacyjnych oraz elektronicznego dostępu obywateli do informacji. Posłowie razem z ekspertami narodowymi, w tym byłym ministrem Administracji i Cyfryzacji Polski Rafałem Trzaskowskim,  przedyskutują możliwości i wyzwania, przed którymi stoją dziś demokracja  oraz  ich potencjalny wpływ na procesy demokratyczne w przyszłości.

Poniedziałek 14 marca, Parlament Europejski, Bruksela

Uczciwe płacenie podatków w UE. Rewizja dyrektywy dot. obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziecinie opodatkowania (DAC4) to pierwszy dokument z komisyjnego pakietu w sprawie unikania płacenia podatków przez przedsiębiorstwa, który trafił do Parlamentu Europejskiego. W DAC4 Komisja Europejska proponuje obowiązkową, automatyczną wymianę informacji o dokumentacji podatkowej zawierającej zagregowaną analizę danych dotyczących działalności firmy i jej podmiotów powiązanych pomiędzy organami podatkowymi we wszystkich krajach członkowskich – tzw. country by country reporting. Ma to ułatwić kontrolę przedsiębiorstw, które unikają płacenia podatków w miejscu, gdzie prowadzą działalność. 

Środa 16 marca, Parlament Europejski, Bruksela

Co przyniesie druga połowa obowiązywania wieloletniego budżetu UE. W ramach przygotowania do rewizji wieloletniego budżetu Unii zaplanowanego na bieżący rok, w czwartek odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat śródokresowej rewizji wieloletnich ram finansowych. Posłowie wraz z zaproszonymi ekspertami dyskutować będą na temat perspektywy dla budżetu UE na drugą połowę obecnego okresu programowania. 

Czwartek 17 marca, godz. 9:00-12:30, Parlament Europejski, Bruksela

W regionie:

II spotkanie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. W środę (16.03) w łódzkim biurze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego odbędzie się drugie spotkanie Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, w którym udział biorą gimnazjaliści oraz licealiści z Łodzi i województwa łódzkiego. Podczas zjazdu uczniowie wysłuchają wykład,u o tym jak funkcjonuje Parlament Europejski, jaka jest jego rola w UE i specyfika.

Więcej o projekcie

Środa 16 marca, godz.15.30, Biuro europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, ul. Rewolucji 1905 r. nr 9, Łódź

Łódź i region łódzki a wykorzystanie środków unii europejskiej. W piątek (18.03) odbędzie się Gala Finałowa V edycji konkursu „Łódź i region łódzki a wykorzystanie środków Unii europejskiej”. Nagrodą główną w projekcie jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Więcej o konkursie

Piątek 18 marca, godz.15.30, Gimnazjum nr 3, ul. Zacisze 7/9, Łódź

*źródło: dział prasowy Grupy EPL

Kontakt ze mną