Zainaugurowano XII edycję Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego

Do projektu, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest „Przyszłość Unii Europejskiej” ostatecznie zgłosiło się 80 uczniów z województwa łódzkiego w tym z Łodzi, Kutna, Pajęczna i Zgierza. 

Na pierwszym spotkaniu młodzież rozwiązała testy, na podstawie których każdy z uczestników został przydzielony do jednej z grup politycznych europarlamentu. To właśnie tę przypisaną paneuropejską frakcję będzie później reprezentować każdy z nich w negocjacjach i pracach w ramach XII edycji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, aż do jego finału w czerwcu.

W dalszej części spotkania uczniowie wysłuchali wykładu o zarysach powstania UE oraz funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. 

W najbliższych tygodniach: Uczniowie zapoznają się z kolejnym wykładem pt.: „Jak tworzyć rezolucję. Czym jest rezolucja Parlamentu Europejskiego oraz jaki jest jej proces uchwalania?”. Zwieńczeniem projektu będzie sesja plenarna Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się 8 czerwca 2018 r. w Instytucie Europejskim w Łodzi. Nagrodami w konkursie są wyjazdy studyjne do Brukseli!

*Młodzieżowy Parlament Europejski (MPE) to projekt cykliczny, zainicjowany w 2006 r. przez Jacka Saryusz-Wolskiego Posła do Parlamentu Europejskiego oraz Ośrodek Edukacji Europejskiej i Regionalnej Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, który na stale wpisał się w pejzaż inicjatyw edukacyjnych Łodzi i regionu. Jego celem jest przybliżenie zasad funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Uczestnicy MPE, w ramach projektu, mają możliwość poszerzenia wiedzy oraz kształtowania umiejętności praktycznych, m.in. wystąpień publicznych, stosowania strategii negocjacyjnych. W ramach MPE uczniowie uczestniczą w serii wykładów tematycznych, pracują we frakcjach politycznych oraz opracowują projekty rezolucji, wcielając się w rolę europosłów.

 

Kontakt ze mną