W Brukseli mówili o Fort Trump. Było naprawdę gorąco!

W trakcie dyskusji panelowej odbywającej się w Brukseli debaty na temat Fort Trump doszło do ostrego sporu panelistów w kwestii perspektyw dla tej inicjatywy. Autor raportu na ten temat, Paul Taylor przekonywał, że Polska nie potrzebuje stałej amerykańskiej bazy. Przeciwnego zdania byli europoseł Jacek Saryusz-Wolski i senator Anna Maria Anders.

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski tłumaczył, że pojmowanie kwestii zagrożeń dla UE jest zupełnie inne na wschodzie i na zachodzie Europy. Wskazał, że w raporcie zawarto bardzo dużo „polityki”.

„Nie zgadzam się z większością kwestii z Paulem Taylor (…) Mamy inną percepcję zagrożenia. Kiedy czytam ten raport, to widzę w nim takie słowa, jak Wschód, Zachód, dezintegracja, zagrożenia cybernetyczne… Nie. Moja odpowiedź na to jest taka. Po pierwsze Rosja, po drugie Rosja, po trzecie Rosja. Jeśli ktoś nie zna historii naszej części Europy, przykro mi, należy wrócić do książek”.
– skwitował europoseł Saryusz-Wolski. 
„Rosja jest nadal „imperialistycznym najeźdźcą”. Polska chce inwestować w dwa filary obronności, NATO i UE, oraz że sama inwestuje, sporo we własną obronność.Wiemy, że musimy być gotowi bronić się sami, a potem dopiero liczyć na NATO, czy UE” – wskazał europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Więcej o debacie

Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Kontakt ze mną