Saryusz-Wolski: Pomoc Ukrainie to imperatyw polityczny

Parlament Europejski wyraził dziś zgodę na przyznanie Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 1,8 mld euro.

„Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego o przyznaniu pomocy makrofinansowej Ukrainie w kwocie 1,8 mld € jest decyzją ważną pod względem nie tylko finansowym, ale również politycznym. Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia. Jej stabilność finansowa jest zagrożona” mówił dzisiaj podczas debaty plenarnej Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO, autor opinii do decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

„Ukraina nie jest biednym krajem. Jest źle zarządzana i potrzebuje reform. Toczy wojnę obronną. Straciła już 25% swej gospodarki i część terytorium. Wojna kosztuje ją dużo. Ukraina prowadzi wojnę i reformuje zarazem kraj, to rzecz bez precedensu w historii europejskiej” tłumaczył.

„Potrzebne jest zatem szybkie i szczodre wsparcie finansowe. Wojna wykrawawia Ukrainę. Bez transfuzji sobie nie poradzi. Pomoc Ukrainie to imperatyw polityczny. Największym prezentem dla rosyjskiego agresora byłoby pozwolić na to, by Ukraina uległa bankructwu. Do tego dopuścić nie możemy” powiedział Saryusz-Wolski, który jest stałym sprawozdawcą PE ds. Ukrainy.

Kontakt ze mną