Podsumowanie majowej sesji plenarnej

Podczas majowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce m.in. wizyta sekretarza generalnego ONZ, debata o negocjacjach w sprawie Brexitu i rezolucja o relokacji uchodźców.
 

  • Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres mówił w środę, 17 maja, na posiedzeniu plenarnym o sytuacji w Syrii, kryzysie uchodźczym i ważnej roli Unii Europejskiej w świecie.
     

  • ​Posłowie potępili „pogorszenie się sytuacji w zakresie praworządności, demokracji i praw podstawowych” na Węgrzech. W środę zagłosowali za tym, aby uruchomić procedurę opisaną w artykule 7 Traktatu o Unii Europejskiej, która pozwala „stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie” fundamentalnych wartości UE.
     

  • W rezolucji przyjętej w czwartek, 18 maja, posłowie stwierdzili, że graniczne państwa UE takie jak Włochy i Grecja nie mogą zostać pozostawione same sobie w obliczu kryzysu uchodźczego. Wezwali do przyjęcia efektywnego systemu relokacji. Podczas debaty we wtorek oskarżyli rządy państw członkowskich o niewywiązywanie się ze złożonych zobowiązań.

Przeczytaj pełne podsumowanie i obejrzyj skrót wideo przygotowany przez Parlament Europejski.

Źródło: Europarl.europa.eu 

Źródło: Europarl.europa.eu 

Kontakt ze mną