O walce z propagandą i przyszłości Ukrainy w europarlamencie

Wtorek w Parlamencie Europejskim upłynął pod znakiem spraw zagranicznych: stosunków z Ukrainą po holenderskim referendum ws ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej, sytuacji Nadii Sawczenko oraz walki z propagandą skierowaną przeciwko UE przez kraje trzecie.

Członkowie delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina wysłuchali opinii prawnej dotyczącej konsekwencji prawnych holenderskiego referendum ws. ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską i Ukrainą z 6 kwietnia. Ze względu na niewiążący charakter referedum, kwestia decyzji rządu holenderskiego, co do ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej nie jest przesądzona. Aby umowa stowarzyszeniowa mogła wejść w życie, ratyfikować ją muszą wszystkie kraje członkowskie. Część handlowa tej umowy jest już prowizorycznie stosowana od 01.01.2016.

Europosłowie spotkali się również z Markiem Feyginem, obrońcą ukraińskiej pilotki i posłanki Rady Najwyższej Nadii Sawczenko, skazanej w Rosji na 22 lat łagru. Stan zdrowia Sawczenko jest krytyczny ze względu na prowadzony strajk głodowy. Podczas trwania spotkania pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące porozumienia między Prezydentem Ukrainy a Prezydentem Rosji ws. uwolnienia pilotki.

Walka z propagandą skierowaną przeciwko UE przez kraje trzecie była tematem wysłuchania publicznego komisji spraw zagranicznych, której członkiem jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Andrew Rettman, dziennikarz EUObserver, podkreślał silny wpływ rosyjskiej propagandy na sytuację polityczną i społeczną w Unii Europejskiej, widoczny m. in. przy okazji holenderskiego referendum ws ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejska i Ukrainą. Mubin Shaikh, ekspert z zakresu radykalizacji, skupił się na aspekcie walki z propagandą Państwa Islamskiego, która powinna być wg niego zwalczana merytorycznymi argumentami zaczerpniętymi z Koranu i umiarkowanych nurtów Islamu. Ocenił jednocześnie, że największym wyzwaniem jest propaganda ze strony Federacji Rosyjskiej. Jerzy Pomianowski, Dyrektor Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, przedstawił strategię Unii Europejskiej do walki z propagandą.

Komunikat Jacka Saryusz-Wolskiego ws. uwolnienia Nadii Sawczenko [EN]

List europosłów do Wysokiej przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa [EN]

 

 

Kontakt ze mną