O niepodległości Polski i chrześcijańskich korzeniach współczesnej Europy w Parlamencie Europejskim

Wystawę „Idea Wolności i Niepodległości Polski na przestrzeni wieków”, autorstwa Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE, gościł w PE europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Historia tysiąca lat dziejów narodu polskiego, od chrztu po Jana Pawła II, została przedstawiona na 42 planszach. Ekspozycja prezentuje walkę w obronie Zachodu przed najeźdźcami, których celem było zniszczenie chrześcijańskiej Europy, jak i walkę z europejskimi sąsiadami w obronie własnej wolności.

Wystawa kładzie szczególny nacisk na bohaterów naszej historii, ale także jej kulturę i tradycję. Niestety obecna Europa Zachodnia nie zna i nie rozumie Europy Środkowo-Wschodniej. Toniemy w morzu ignorancji. Rosną dziś ponownie mury niechęci i niezrozumienia. Ta wystawa to skromna cegiełka, żeby tę ignorancję historyczną, nieznajomość i uprzedzenia – eliminować” – powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Z kolei w przemówieniu otwierającym ekspozycję wiceszef Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślił: „Polacy są jednym z najstarszych narodów w Europie, a nasza historia jest ciągłością tożsamości narodowej. Wystawa ta pokazuje, jak wielkie jest w naszej tradycji poczucie wolności i niezależności, zarówno od ucisku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Zawsze czuliśmy się częścią większej całości, cywilizacji ludzi wolnych.  Uważam, że dzisiaj mamy wszelkie powód do optymizmu – żeby widzieć w historii Polski historię zwycięstwa”.

W otwarciu wystawy w Parlamencie Europejskim udział wzięli m.in.:

​- Stały Przedstawiciel RP przy UE Ambasador Andrzej Sadoś

– Sekretarz Generalny Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) Msgr. Robert J. Vitillo

– Prezes oraz wiceprezes Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE Jerzy Lużyński i Wojciech Boguszewski

– oraz przedstawiciele Centrum Polskiego w Brukseli, Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli, Związku Polaków w Belgii „Polonais du Centre”, Związku 1szej Polskiej Dywizji pancernej Gen. Maczka w Belgii.
 

Zapoznaj się z fotorelacją z wydarzenia

Ekspozycja współfinansowana przez Fundację „Polska Fundacja Narodowa” Instytut Adama Mickiewicza. 
 

Kontakt ze mną