O Janie Karskim w Parlamencie Europejskim

Rok 2014, ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego, rozpocznie się od uroczystego wydarzenia w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W środę 8 stycznia poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zapraszają na konferencję „Odpowiedzialność za ochronę – spuścizna Jana Karskiego” oraz wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności – wielki łodzianin, Polak i Europejczyk”. Międzynarodowi eksperci oraz politycy będą dyskutować o Janie Karskim i Jego misji z perspektywy historycznej oraz lekcji z niej wypływającej w kontekście współczesnych wydarzeń geopolitycznych, w tym o doktrynie odpowiedzialności za ochronę ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych (tzw. responsibility to protect). Towarzysząca konferencji wystawa prezentuje życie i dokonania emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
 

– W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin bohatera II wojny światowej, Jana Karskiego. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć światu o jego misji, odwadze i przesłaniu moralnym. Spuścizna Jana Karskiego stanowi ważne memento do przekazania Europie i światu. Powinien On być naszym przewodnikiem moralnym przypominającym o tym, że godność ludzka, solidarność i wolność wymagają odpowiedzialności i poświęcenia – powiedział Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Platformy Obywatelskiej i gospodarz wydarzenia.
 

W konferencji udział wezmą znamienici historycy, autorzy książek o Janie Karskim, znający go osobiście i świadkowie jego przesłania, m.in. profesor Uniwersytetu w Mediolanie Luca BERNARDINI, profesor Marian Marek DROZDOWSKI, dziennikarz i historyk Jean-Yves POTEL i autor książki-rozmowy z Janem Karskim Maciej WIERZYŃSKI. Uczestnictwo w wydarzeniu potwierdzili również wysokiej rangi politycy, m.in. Kjel Magne BONDEVIK, były premier Norwegii, autor raportu dla ONZ o „Odpowiedzialności za ochronę”; Franco FRATTINI, były minister spraw zagranicznych Włoch; Ana PALACIO, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii oraz Elmar BROK, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Specjalne przesłanie  do uczestników wygłosi były doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy’ego Cartera prof. Zbigniew BRZEZIŃSKI.
 

– Jan Karski to wielki łodzianin, Polak, Europejczyk. Konferencja i wystawa otwierające Rok Jana Karskiego to więcej aniżeli próba powiedzenia Europie i jej elitom o Jego historii. Spuścizna moralna i polityczna Jana Karskiego jest lekcją zbiorowej odpowiedzialności nabierającą szczególnego znaczenia w czasie kiedy w Polsce i Europie, w 100-lecie Jego urodzin, obchodzimy ważne i tragiczne rocznice dotyczące losów naszego kraju i kontynentu – dodał Saryusz-Wolski.
 

– Przesłanie misji Jana Karskiego jest nadal aktualne. Pokazały to konflikty chociażby w Rwandzie, Libii, Sudanie, Jemenie czy Syrii. Czy kraje, które w 2005 roku na szczycie ONZ wspólnie poparły ideę doktryny odpowiedzialności za ochronę i interweniowania społeczności miėdzynarodowej, również militarnego, w sytuacji, w której ludność cywilna jest zagrożona i masowo mordowana, nadal są gotowe brać odpowiedzialność i ją chronić? Te kwestie, ważne także dziś dla polityki zagranicznej Unii Europejskiej, wymagają pilnej odpowiedzi – podkreślił Saryusz-Wolski, były przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
 

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” prezentuje życie Jana Karskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego misji. On to, świadomie, kładąc swe życie na szali, dotarł do obozu koncentracyjnego i do getta, by być żywym świadkiem ludobójstwa. Z narażeniem życia przewoził z okupowanej Polski informacje o hitlerowskich zbrodniach i eksterminacji Żydów, a świadectwo to przekazał przywódcom świata zachodniego, w tym prezydentowi USA F.D. Rooseveltowi.
 

Ekspozycja wystawy składa się z 22 plansz, na których pokazano biografię Jana Karskiego, począwszy od lat młodości spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia we Lwowie, czas wojny, kiedy to podjął się swej misji – poinformowania przywódców wolnego świata o zagładzie Żydów – aż po jego działalność powojenną. Autorką scenariusza wystawy jest Joanna Podolska, dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
 

Organizatorami konferencji i wystawy są europoseł Ziemi Łódzkiej Jacek Saryusz-Wolski oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Wierzyńska i Magdalena Pawlak z Muzeum Historii Polski.
 

Partnerami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.
 

Wsparcia wystawie udzieliły Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury, a konferencji – Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.
 

Patronat medialny objęły Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, TVP Info, PAP, portal dzieje.pl, TVP Łódź oraz Radio Łódź.

Do pobrania:
 

Plakat informacyjny
 

Zaproszenie
 

Program konferencji (w j.angielskim)
 

Notki biograficzne panelistów (w j.angielskim)
 

Kontakt ze mną