Niezależność energetyczna UE i Ukrainy w świetle rosyjskiego szantażu

Jak ważna dla  Europejskiego wyboru Ukrainy i jej stowarzyszenia z UE jest jej niezależność energetyczna, a zwłaszcza gazowa? Co Komisja zrobi by zapewnić, że Ukraina będzie w stanie sama, wolna od nacisków i szantażu ze strony Rosji wdrażać Umowę Stowarzyszeniową, co zrobi żeby sama Unia mogła prowadzić suwerenną politykę sąsiedzką i nie podlegać rosyjskiej presji i szantażowi – pytał dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas przesłuchania Johannesa Hahna na komisarza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych Jacek Saryusz-Wolski.
 

Johannes Hahn zaprezentował dzisiaj członkom komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego swoje priorytety na nadchodzące 5 lat w obszarze Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i rozszerzenia UE. Odpowiedział również na pytania zgromadzonych na sali europosłów reprezentujących wszystkie grupy polityczne europarlamentu.

Odpowiadając na pytania Jacka Saryusz-Wolskiego, powiedział: „Energia nie powinna być bronią polityczną. Trzeba przyznać, że nasze zapotrzebowanie na energię z zewnątrz jest naszym najsłabszym ogniwem. Musimy zatem silnie zabiegać o zróżnicowanie naszych źródeł pozyskiwania energii (…). Musimy pomóc Ukrainie stać się bardziej niezależną energetycznie. Zrobiliśmy już kluczowy krok w tym kierunku poprzez umożliwienie rewersu (…). Ale Ukraina też musi wykonać wysiłek po swojej stronie. Jej rynek energetyczny musi być bardziej transparentny“. Zapewnił też, że już jako komisarz ds. rozwoju regionalnego UE pracował w ostatnich pięciu latach nad projektami zwiększającymi efektywność energetyczną Europy, by zapewnić jej większą niezależność od zewnętrznych zasobów energetycznych.
 

W Parlamencie Europejskim trwa drugi dzień przesłuchań kandydatów na komisarzy. Potrwają one do 7 października. Parlament Europejski musi zatwierdzić nowy skład Komisji Europejskiej w głosowaniu plenarnym (zaplanowanym wstępnie na 21 października 2014). Jeśli w wyniku przesłuchań europosłowie będą mieli zastrzeżenia do poszczególnych komisarzy, mogą nie zgodzić się na powołanie nowej komisji.
 

Więcej o Johannesie Hahnie

Johannes Hahn o swoich priorytetach w obszarze Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych

Kontakt ze mną