Niespełnione europejskie ambicje niesienia pokoju

„Europa ma ambicje, by być globalnym graczem i nosicielem pokoju, ale nie potrafi im całkowicie sprostać. Jej sąsiedztwo znalazło się w najgłębszym kryzysie od lat. Rozwiązaniem jest solidarna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, a tejże polityki nie ma. Unia nie jest wystarczająco wyposażona w instrumenty, ażeby o ten pokój zabiegać” mówił Jacek Saryusz-Wolski otwierając w sobotę 26 września debatę plenarną podczas XV. Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”: GODNOŚĆ – WOLNOŚĆ – PRAWA CZŁOWIEKA.

„Globalny gracz – Europa: aktualne międzynarodowe problemy polityczne, które wymagają zaangażowania UE” to tytuł dyskusji, do której referat wprowadzający, oprócz Jacka Saryusz-Wolskiego, Wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, wygłosił prof. Rocco Buttiglione, Poseł Parlamentu Włoch.   

Wiceprzewodniczący EPL mówił w swoim wystąpieniu m.in. o korzeniach europejskiego projektu, o sąsiedztwie w ogniu i globalnym partnerstwie dla pokoju w oparciu o chrześcijańskie wartości.
 

„Ostatni czas to czas erozji siły Unii Europejskiej, kurczenia się jej globalnej roli. W jakimś sensie Unia oblewa ten egzamin, bo jak może być globalnym graczem, jeśli nie może poradzić sobie ze swoim sąsiedztwem” mówił Saryusz-Wolski.

„Dzisiaj jesteśmy świadkami destabilizacji Bliskiego Wschodu, rozpadu Syrii i Libii, rosyjskiej agresji na Ukrainę. To dwie strony tego samego medalu” dodał. „Oba kryzysy na wschodzie i południu Europy pojawiły się w najgorszym możliwym momencie – kiedy Unia była osłabiona kryzysem gospodarczym i kiedy zajęta była sama sobą”. 

„Jeżeli przegramy na Ukrainie – demokratyczne i fundamentalne wartości europejskie, to projekt europejski zostanie podważony. To dla nas zagrożenie egzystencjalne” mówił. 

W dyskusji, którą moderował red. Jacek Stawiski z TVN24 Biznes i Świat,  wzięła udział również m.in. dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Oksana Yurynets, z Komisja ds. Integracji Europejskiej w Radzie Najwyższej Ukrainy. 

Konferencja odbyła się 25-26 września 2015 r. W Tomaszowicach koło Krakowa. Partnerem wydarzenia była Europejska Partia Ludowa i jej frakcja w Parlamencie Europejskim, których wiceprzewodniczącym jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Program Konferencji

Kontakt ze mną