Mołdawia: Parlament Europejski daje zielone światło na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej

„Dajemy dzisiaj Mołdawii zielone światło dla jej europejskiego wyboru. Jednak los Mołdawii nie jest przesądzony. Nasze sąsiedztwo – Ukraina, wahająca się Gruzja – płonie. To niewątpliwie dodatkowy kontekst tej ratyfikacji” powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do spraw zagranicznych przemawiając podczas dzisiejszej debaty plenarnej nt. umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską i Mołdawią.

 

„Rosja próbuje zawrócić Mołdawię z jej europejskiej drogi poprzez nałożenie sankcji energetycznych i handlowych, do których dołączą najprawdopodobniej sankcje bankowe” podkreślił Saryusz-Wolski.

 

„Mołdawia jest państwem wyjątkowym: małym, ale najlepiej radzącym sobie z reformami w regionie. Mimo, że Mołdawia jest krajem dodatkowo osłabionym poprzez najstarszy zamrożony konflikt w regionie – w Trasnistrii, pozostaje liderem w przygotowaniach do stowarzyszenia z UE. Ten wysiłek zasługuje na nasze możliwie największe wsparcie.

 

Zagrożenie dalszych nacisków ze strony Rosji powoduje, że nasza pomoc dla Mołdawii w dążeniu do jej europejskiego wyboru, jest tym ważniejsza. Musimy jeszcze bardziej wzmocnić naszą relację, nie tylko w obszarze liberalizacji handlu i ruchu bezwizowego, ale również poprzez wzmocnienie partnerstwa energetycznego oraz niezależności energetycznej Mołdawii.

 

Nasze relacje z Mołdawią zostaną zinstytucjonalizowane. Ostateczny wybór dotyczący europejskiej drogi kraju zostanie podjęty przez mołdawskie społeczeństwo w wolnych wyborach. Życzymy powodzenia w podjęciu wyboru, który potwierdzi jego europejską przyszłość.”

 

Kontakt ze mną