Młodzież z Sieradza wśród laureatów konkursu Parlamentu Europejskiego „Euroscola”

Uczniowie z II LO znaleźli się w gronie finalistów konkursu wiedzy o Unii – Euroscola 2015. 

Z tej okazji europoseł Ziemi Łódzkiej Jacek Saryusz-Wolski złożył uczniom i ich opiekunom gratulacje.

„Serdecznie Witam z Parlamentu Europejskiego z Brukseli. 
Na początku chciałabym bardzo serdecznie  pogratulować Wam orz nauczycielce Pani Jadwidze Brożyńskiej sukcesu dostania się się do finału tegorocznej Euroscoli. Wiem, że bardzo intensywnie przygotuwujecie się występów na forum Parlamentu Europejskiego, że niebawem wyruszycie na trasę do Strasburga i do Paryża.
Już za niespełna miesiąc spotkacie się ze swoimi rówieśnikami krajów Unii Europejskiej i będzie mieli okazję podyskutować na temat ważnych problemów europejskich. Przyszłości Europy, rynku pracy dla młodych ludzi, imigracji, polityki zagranicznej czy wreszcie polityki energetycznej i wielu innych. 
Chciałabym by było to dla Was niezapomniane doświadczenie i ważne doświadczenie.”

Ekipa z II LO w Sieradzu znalazła się w gronie 17 laureatów z całej Polski, jako jedyna z województwa łódzkiego. Oceniającym spodobał się film wykonany przez młodych ludzi opowiadający o tym jak unijne fundusze zmieniły w ostatnich latach oblicze Sieradza.

Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami jego edycji w naszym kraju jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główną nagrodą jest dofinansowanie wizyty w siedzibie PE w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców Euroscoli z całej UE. 

Euroscola to symulacja obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego z udziałem uczniów w roli europosłów. Spotkania Euroscoli odbywają się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, stąd wymóg by uczniowie posługiwali się jednym z nich. Nagrodą w konkursie jest dofinansowana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas której zwycięskie szkoły z całej Europy biorą udział w symulowanych posiedzeniach komisji plenarnych, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego” europarlamentu. Konkurs jest dla młodzieży wyjątkową szansą na zapoznanie się z pracą Parlamentu Europejskiego oraz  na spotkanie z europosłami i rówieśnikami z całej Europy.

 

Kontakt ze mną