Koronawirus pokazał, że UE musi zmienić priorytety

– Po zakończeniu się pandemii nic nie będzie tak jak było – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski. – Konieczna jest zmiana priorytetów UE i zrewidowanie założeń Zielonego Ładu. Na czele powinny być zdrowie i gospodarka – dodał.

Wiele krajów krytykuje europejską wspólnotę za zbyt słabą reakcję na skutki panującej pandemii koronawirusa. – Unia Europejska nie ma kompetencji w kwestii polityki zdrowotnej. Reagowałaby zbyt biurokratycznie i zbyt późno – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jacek Saryusz-Wolski wskazywał, że Unia Europejska może wiele, jeśli chodzi o pomoc humanitarną i wsparcie gospodarcze. – Niestety wykazała się słabą decyzyjnością, działa o krok za krajami członkowskimi, z opóźnieniem – ocenił.

– Gdy Włosi potrzebowali pomocy i prosili o pomoc, Unii Europejskiej zajęło bardzo dużo czasu, żeby zareagować. W kwestiach gospodarczych UE wciąż się spiera i kłóci – dodał.

Eurodeputowany podkreślał, że trwający kryzys obnaża słabe strony Unii Europejskiej. – Obecny kryzys pokazuje, że ten ideologiczne nadęty balon, gdzie ambicje przewyższają to, co możliwe i zapisane w traktatach, wtrąca się w nie swoje sprawy, jak np. w przypadku Polski i sądownictwa, a nie potrafi reagować tam, gdzie jest to potrzebne – tłumaczył.

Polityk przewiduje, że koronawirus spowoduje zmiany w funkcjonowaniu wspólnoty. – Sytuacja związana z pandemią sprowadza Unię Europejską do tego, czym powinna zajmować się w ramach traktatowych – mówił.

Wysłuchaj całą audycję Świat w powiększeniu z udziałem Europosła

Źródło: Polskie Radio 24

Kontakt ze mną