Jacek Saryusz-Wolski wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej!

Jacek Saryusz-Wolski, pierwszy minister ds. europejskich Wolnej Polski i jeden z architektów polskiego członkostwa w UE, a obecnie europoseł Platformy Obywatelskiej, został dzisiaj ponownie wybrany wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Nowe władze EPL – jej przewodniczący, sekretarz generalny, 10 wiceprzewodniczących i skarbnik – zostały wybrane podczas dwudniowego Kongresu EPL w Madrycie (21-22 października).
 
Jacek Saryusz-Wolski sprawuje funkcję zarówno wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, jak i jej frakcji w Parlamencie Europejskim, gdzie odpowiada za sprawy zagraniczne. Funkcję jednego z wiceszefów EPL sprawuje od 2006 roku. Jacek Saryusz-Wolski był nominowany do tej funkcji przez dwie polskie partie członkowskie EPL – Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe.
 
Europejska Partia Ludowa jest największą i najbardziej wpływową paneuropejską partią polityczną zrzeszającą 75 partii partii członkowskich z 40 krajów. Z tej centroprawicowej, chadeckiej rodziny politycznej wywodzi się Przewodniczący Rady Europejskiej i Przewodniczący Komisji Europejskiej, 10 szefów państw i rządów z UE oraz 7 spoza UE, 14 komisarzy. Europejska Partia Ludowa ma również największą reprezentację w Parlamencie Europejskim – liczącą 217 europosłów Grupę Europejskiej Partii Ludowej.

W stolicy Hiszpanii zjechało się w tym tygodniu na Kongres EPL 750 delegatów z partii członkowskich EPL i z nią stowarzyszonych, w tym 8 szefów państw i rządów UE i 7 spoza UE, ponad 500 dziennikarzy i 1200 gości. Podczas dwóch dni wybrano nie tylko nowe władze, ale przyjęto również dokument programowy o promowaniu wartości oraz rezolucje m.in. o kryzysie migracyjnym, umowie handlowej UE-USA (tzw. TTIP), rynku cyfrowym w UE i circular economy.

Kontakt ze mną