Jacek Saryusz-Wolski w setną rocznicę urodzin Jana Karskiego

-Obchodzimy dziś setną rocznicę urodzin Wielkiego Łodzianina – Jana Karskiego. Był postacią robiącą ogromne wrażenie swoją siłą moralną. Jego herozim jest wciąż aktualny- mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski w przeddzień urodzin Wielkiego Polskiego Bohatera Narodowego. -To dla nas Łodzian wyjątkowy dzień i wzruszająca rocznica- dodał.
 

-Misja Jana Karskiego jest nadal aktualna. Niesie ze sobą przesłanie w myśl którego społeczność międzynarodowa, My Wszyscy, nie możemy pozostać obojętni wobec krzywd i okrucieństw tego świata. Bo jeśli pozostaniemy obojętni, to jaki jest sens naszego istnienia- powiedział Jacek Saryusz-Wolski odwołując się do słów Prof. Zbigniewa Brzezińskiego z przesłania otwierającego międzynarodową konferencję zorganizowaną przez europosła z okazji setnej rocznicy urodzin Wielkiego Łodzianina w styczniu tego roku w Brukseli.
 

-Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Jan Karski był Łodzianinem, ponieważ to właśnie dorastanie w wielokulturowym, multietnicznym środowisku uwrażliwiło go na los członków innych narodowości- dodał europoseł.
 

-Jan Karski był pionierem dzisiejszej ONZ-owskiej doktryny odpowiedzialności za ochronę, która jest tak ważna dla dzisiejszej polityki europejskiej i międzynarodowej. Społeczność międzynarodowa nie może przyjąć postawy pasywnej wobec masowych mordów na ludności cywilnej na świecie. Najwyższy czas, aby imperatyw moralny Jana Karskiego został przyjęty jako element doktryny unijnej i międzynarodowej polityki zagranicznej- powiedział Saryusz-Wolski.
 

-Na początku tego roku zorganizowałem wraz z Muzeum Historii Polski międzynarodową konferencję i wystawę o Janie Karskim w Parlamencie Europejskim w Brukseli ponieważ Jego postać i niedokończona misja poinformowania państw Zachodu o dokonywanej przez Niemców zbrodni Holocaustu jest wciąż mało znana w Europie i szerzej. Uznałem, że nie ma bardziej symbolicznego momentu na uczczenie pamięci naszego Wielkiego Bohatera – Wielkiego Europejczyka, Polaka i Łodzianina, niż sam początek Roku Karskiego- przypomniał europoseł PO.

 

Więcej o styczniowej konferencji i wystawie o Janie Karskim w Brukseli

 

Dzisiaj, w setną rocznicę urodzin Jana Karskiego Jacek Saryusz-Wolski weźmie udział w uroczystych obchodach upamiętniających Polskiego Emisariusza II Wojny Światowej w Łodzi, w tym w:

 

10.00 – Otwarciu wystawy „Karski. Nie dać światu zapomnieć”, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
 

11.35 – Ceremonii posadzenia „Dębu Wolności” na skwerze przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Rondo Solidarności
 

13.00 – Otwarciu nowego Gabinetu Prof. Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
 

Kontakt ze mną