Deklaracja liderów EPL w sprawie unii energetycznej przyjęta

Podczas dzisiejszego szczytu Europejskiej Partii Ludowej jej liderzy przyjęli deklarację pt.: „Unia Energetyczna środkiem wzmacniania wolności, bezpieczeństwa i wzrostu”. Dokument przedstawił wiceprzewodniczący EPL Jacek Saryusz-Wolski, koordynujący wcześniej jego przygotowanie w ramach ministerialnej grupy roboczej ds. energii.

W dokumencie podkreślona jest potrzeba zachowania europejskiej solidarności energetycznej i przygotowanie mechanizmów wspólnego reagowania na wypadek sytuacji kryzysowych. Jednoznacznie potępiono wykorzystanie energii jako instrumentu nacisku wywieranego na Ukrainę i niektóre państwa UE przez Rosję. Dokument kładzie silny nacisk na konieczność budowy jednolitego rynku energii i bezwzględną potrzebę respektowania unijnych regulacji chroniących konkurencję i konsumentów oraz wzywa do doprowadzenia antymonopolowego śledztwa przeciw Gazpromowi do końca. EPL poparła także wspólne negocjacje energetyczne oparte na zasadzie dobrowolnego uczestnictwa, uznając, że instrument ten wzmacnia siłę przetargową UE. Deklaracja podkreśla wagę energetycznego partnerstwa z USA i państwami basenu Morza Śródziemnego, jednoznacznie opowiadając się za budową tzw. Południowego Korytarza, mającego transportować konkurencyjny wobec rosyjskiego gaz z basenu Morza Kaspijskiego.

Zgromadzeni w Brukseli liderzy zaznaczyli, że Unia musi zdywersyfikować źródła dostaw gazu i ropy oraz rozbudować istniejącą infrastrukturę przesyłową. Popierając rozwój rodzimych zasobów i źródeł energii, podkreślili, że, by nie stracić na konkurencyjności, europejski przemysł potrzebuje czystej i taniej energii, w tym gazu pochodzącego z łupków.

„Unia Energetyczna to szansa na efektywną i solidarną realizację strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski interesów i postulatów z zakresu europejskiego rynku energii. Dzisiejsza deklaracja to silny sygnał politycznej woli i determinacji liderów reprezentujących partie członkowskie EPL” mówił Jacek Saryusz-Wolski po szczycie EPL w Brukseli, który poprzedził spotkanie Rady Europejskiej. „Ważnym elementem budowy Unii Energetycznej powinna być rewizja rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa dostaw gazu” dodał.

W szczycie wzięli udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Premier RP Ewa Kopacz, a także Angela Merkel (Niemcy), Mariano Rajoy (Hiszpania), Klaus Iohannis (Rumunia), Bojko Borysow (Bułgaria), Viktor Orban (Wegry), Laimdota Straujuma (Łotwa), Enda Kenny (Irlandia), Alexander Stubb (Finlandia), Pedro Passos Coelho (Portugalia) i Nicos Anastasiades (Cypr).

 

Kontakt ze mną