Bezpieczeństwo Unii Europejskiej wymaga efektywnego wykorzystania już dostępnych rozwiązań

We wtorek 16 czerwca komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET), której członkiem jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski, wysłuchała prezentacji analizy Departamentu Politycznego Dyrekcji Generalnej Parlamentu Europejskiego ds. Polityk Zewnetrznych pt „Nowa europejska strategia bezpieczeństwa? Ocena skutków zmian w strukturze bezpieczeństwa globalnego”.
 
Analiza została opracowana w kontekście przygotowywania zapowiedzianej przez szefową unijnej dyplomacji, Federykę Mogherini, Nowej Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. Dotychczasowa strategia została ujęta w dokumencie z 2003 roku oraz zrewidowana w 2008 roku, jednak wyzwania, przed jakimi stoi dziś Unia Europejska, a także zmiana uwarunkowań geopolitycznych, jak również wewnątrz samej Unii Europejskiej, wymagają wypracowania nowego podejścia do zagadnienia bezpieczeństwa.
 
Autorzy analizy wskazują przede wszystkim na konieczność efektywnego wykorzystania już dostępnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, a nie tworzeniu nowych. Wymienione są w szczególnosci wspólne planowanie, misje oraz analiza bezpieczeństwa w celu przewidzenia potencjalnych konfliktów i ich zapobieganiu. Sytuacja na Ukrainie została przywołana jako przykład braku odpowiedniej wcześniejszej analizy, przez co Unia Europejska nie była przygotowana na konflikt w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.
 
W debacie mającej miejsce po prezentacji dokumentu europosłowie podnosili kwestie relacji Unii Europejskiej z NATO, konfliktów toczących się w bezpośrednim sąsiedztwie UE i roli Rosji w tym zakresie, a także przytaczali konkretne wyzwania dla europejskiego bezpieczeństwa, takie jak cyberataki na kluczowe obiekty infrastruktury oraz brak europejskiej solidarności w odpowiedzi na współczesne wyzwania.
 
   
 
 
 

Kontakt ze mną