1 Straburg, 16-01-2017 Copyright European Parliament
Zapowiedź najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 16.01. - 22.01.2017

W tym tygodniu europosłowie będą pracować na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu.

Wybory w Parlamencie Europejskim. We wtorek, podczas sesji plenarnej, posłowie zdecydują, kto będzie przewodniczył PE przez ostatnie 2,5 roku obecnej kadencji. O stanowisko ubiega się 7 kandydatów, a Grupę EPL reprezentuje Włoch Antonio Tajani. W środę, posłowie wybiorą także 14 wiceprzewodniczących PE, 5 kwestorów odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe posłów oraz koordynatorów i wice-koordynatorów, odpowiedzialnych za wypracowanie stanowiska danej grupy politycznej na tematy poruszane w poszczególnych komisjach. Rotacja na stanowiskach wynika z upływu połowy kadencji obecnego PE. Obecnie posłowie polskiej delegacji w Grupie EPL przewodniczą 3 komisjom parlamentarnym, 2 delegacjom oraz koordynują lub są wice-koordynującymi prac  Grupy w 5 komisjach parlamentarnych.

Wtorek 17 stycznia, godz. 9:00, głosowanie na przewodniczącego PE, Strasburg

Środa 18 stycznia, godz. 9:00, głosowanie na wiceprzewodniczących PE, Strasburg

Środa 18 stycznia, godz. 18:00, głosowanie na kwestorów PE, Strasburg


Malta rozpoczyna prezydencję Rady UE.  W styczniu 2017 Malta oficjalnie objęła trwającą sześć miesięcy prezydencję Rady Unii Europejskiej. W środę, podczas sesji plenarnej, przedstawiciele La Valetty zaprezentują swe priorytety na najbliższe pół roku. Rząd Malty chce się skupić na rozwiązaniu kwestii migracyjnej, m.in. poprzez porozumienie o regulowaniu przepływu osób z Libią, wzmocnienie systemu informatycznego Schengen i współpracy europejskich agencji wywiadowczych oraz na wzmocnieniu integracji cyfrowych gospodarek Unii oraz społecznego aspektu Wspólnego Rynku. Na tapecie ma się także znaleźć europejskie bezpieczeństwo oraz stosunki z USA po wyborach prezydenckich.

Środa, 18 stycznia, godz. 11.00 - 13.00, debata plenarna PE, Strasbug

W Brukseli również m.in.*:

Układ o stowarzyszeniu UE-Kosowo
. W czwartek podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się głosowanie nad rozporządzeniem w sprawie procedur stosowania Układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Kosowem. Układ obniża stawki celne za niektóre produkty rolne i produkty rybołówstwa pochodzące z Kosowa. Obecnie konieczne jest ustanowienie przepisów regulujących zarządzanie kontyngentami taryfowymi tak, aby Kosowo mogło w pełni korzystać z korzyści wynikających z Umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu. Sprawozdawcą tego rozporządzenia jest poseł Adam Szejnfeld.

Czwartek 19 stycznia, godz. 12:00, głosowanie plenarne, PE, Strasburg

*źródło: serwis prasowy Grupy EPL


Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżąco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook, Google+ i www.saryuszwolski.pl

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie