1 Łódź, 22-01-2016 List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Naukowo-Edukacyjnego  w Łodzi podpi
List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Naukowo-Edukacyjnego w Łodzi podpisany

Jacek Saryusz-Wolski, twórca Instytutu Europejskiego (IE) w Łodzi oraz wieloletni przewodniczący jego Rady, wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego między IE oraz Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie utworzenia Interaktywnego Centrum Naukowo-Edukacyjnego o roboczej nazwie "Losy Polski i Polaków 1944-1989”.  Ta największa w Polsce placówka edukacyjna powstanie w budynku przy ulicy Piotrkowskiej 258-260, gdzie w 1981 roku mieścił się Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” , a który obecnie jest częscią łódzkiego Instytutu Europejskiego. 

Centrum projektowane jest głównie z myślą o młodzieży szkolnej, której w ten sposób nauczyciele mogą przybliżać wiedzę historyczną. Po godzinach lekcyjnych placówka będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

W najbliższych tygodniach IPN rozpisze także konkurs na oficjalną nazwę dla Centrum. Wiosną planuje rozpocząć ogólnopolską zbiórkę przedmiotów, które mogłyby być wykorzystane w ekspozycji. Cały czas zbierane są też środki finansowe na realizację projektu.

Europoseł Saryusz-Wolski na początku lat 80. był zastępcą rzecznika NSZZ "S" Ziemi Łódzkiej oraz sekretarzem Rady Programowej Ośrodka Badań Społeczno-Zawodowych przy łódzkim Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" (1980-1981). 

Więcej o centrum 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie