1 Strasburg, 09-07-2015 Copyright © European Parliament
Europarlament ocenia Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji

Podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego w Strasburgu posłowie pozytywnie ocenili działalność Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED) - jednej z czołowych inicjatyw polskiej prezydencji UE z 2011 roku. Głosując za przyjęciem sprawozdania oceniającego 2 lata aktywności EED posłowie zaapelowali także o odpowiednie wsparcie finansowe dla Fundacji.

Od rozpoczęcia działalności w 2013 r. Fundacja wsparła już 186 inicjatyw we wszystkich krajach sąsiedzkich UE od Białorusi, przez Ukrainę po Syrię czy Egipt, przekazując ponad 5,2 mln euro wsparcia dla krajów sąsiedztwa południowego i ponad 5,3 mln euro dla krajów Partnerstwa Wschodniego. W lipcu Komisja Europejska przyznała 12 milionów euro na kolejny okres budżetowy, podwajając dotychczasowy wkład. Do końca 2015 roku strony założycielskie EED tj. UE, kraje członkowskie i kraje z poza UE, przekażą blisko 25 mln euro na dalsze działania Fundacji. Na Ukrainie EED pomogła Donetsk Hromadske TV, niezależnej telewizji regionu Donbas. Natomiast w Maroku ponad 3 miliony użytkowników serwisu YouTube obejrzało klip będący obywatelską kampanią wzywającą wyborców do rejestrowania się, dzięki czemu zgromadzono ponad 250 000 zgłoszeń od młodych ludzi. Fundacja wspiera także projekty obywa telskie w Gaugazji, Tunezji, Palestynie a niedawno opublikowała rekomendacje dla mediów w języku rosyjskim.

EED to flagowa inicjatywa polskiej prezydencji UE z 2011 r., wykorzystująca doświadczenia prodemokratycznej transformacji m.in. polskiej Solidarności. Fundusz ma zadanie reagować szybciej i bardziej elastycznie niż klasyczne instrumenty, wspierając również organizacje, które dotychczas nie mogły skorzystać z pomocy UE. EED kładzie nacisk na zaangażowanie podmiotów działających „na miejscu”, co wraz z uproszczonymi procedurami zwiększa dopasowanie i efektywność oferowanej pomocy.

źródło: Dział Prasowy Grupy EPL w Parlamencie Europejskim

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie