1 12-06-2015 Wrocław Global Forum 2015: powrót geopolityki i Rosja jako wyzwanie
Wrocław Global Forum 2015: powrót geopolityki i Rosja jako wyzwanie

Tegoroczne Wrocław Global Forum 2015 zdominowały tematy związane z bezpieczeństwem, geopolityką, sytuacją na wschodzie Europy i współpracą transatlantycką. Do Wrocławia zjechali się wysokiej rangą politycy polscy i międzynarodowi, eksperci, dziennikarze i liczni goście.

W pierwszej debacie plenarnej WGF2015 poświęconej analizie zagrożenia płynącego z Rosji wystąpił europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a obok niego m.in. Garri Kasparow, prezes Fundacji Praw Człowieka, rosyjski szachista i kandydat na prezydenta Federacji Rosyjskiej w 2008 roku oraz Ana Palacio, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii.

„Jesteśmy dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Nie powinniśmy zgadywać co zamierza zrobić Putin, zajmować się dementowaniem jego kłamstw, ale przygotować się na najgorsze. Musimy oceniać Putina na podstawie czynów, a nie na podstawie słów. Ważne jest byśmy byli surowi wobec reżimu Putina, a otwarci na społeczeństwo rosyjskie. Powinniśmy inwestować w tę „inną Rosję“ i Rosjan, takich jakimi byli Politkowska i Niemcow“ mówił Saryusz-Wolski podczas debaty.

Podczas WGF 2015 wręczone zostały jak co roku Nagrody Wolności. W tym roku otrzymał ją m.in. pośmiertnie rosyjski opozycjonista Borys Niemcow. W Jego imieniu nagrodę z rąk Garriego Kasparowa odebrała córka Żanna Niemcow, która wykorzystała tę okazję, by ogłosić, iż założy Fundacja im. Borysa Niemcowa.

Wrocław Global Forum organizowane jest od 2010 r. W stolicy Dolnego Śląska spotykają się politycy, dyplomaci i przedsiębiorcy. Organizatorami forum są Gmina Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Atlantic Council of the United States. Jacek Saryusz-Wolski jest wiceprzewodniczącym Rady Programowej PISM.

Obejrzyj całą debatę

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie