1 Ryga, 21-05-2015 Copyright © European People Party
Liderzy EPL wysyłają mocny sygnał poparcia dla krajów Partnerstwa Wschodniego i ich europejskich aspiracji

Liderzy Europejskiej Partii Ludowej* (EPL) spotkali się 21 maja w Rydze i przyjęli Deklarację o przyszłości Partnerstwa Wschodniego (link), która potwierdza strategiczne znaczenie tego unijnego projektu skierowanego do jej sześciu wschodnich sąsiadów: Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. Spotkanie to odbyło się na kilka godzin przed samym szczytem Partnerstwa Wschodniego (21-22.05).

W przyjętej deklaracji liderzy EPL wyrazili silne poparcie dla państw, które podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską – Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy - i ich europejskich aspiracji. Podkreślili również ogromne znaczenie jakie dla Partnerstwa Wschodniego ma postęp na drodze do możliwie najszybszego wprowadzenia liberalizacji wizowej dla Ukrainy i Gruzji, dla których w ocenie EPL przykład Mołdawii powinien być drogowskazem. 

W szczycie liderów EPL oprócz kierownictwa EPL, w tym Jacka Saryusz-Wolskiego – wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej,  udział wzięli m.in. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Premier Łotwy Laimdota Straujuma, Premier Bułgarii Bojko Borysow, Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, Prezydent Armenii Serż Sarkisjan, Premier Mołdawii Chiril Gaburici, były Prezydent Gruzji Michail Saakaszwili, jak również komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa UE Johannes Hahn (pełna lista uczestników).

“Osiągnięcia głównego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze nie będą spektakularne, ale w obecnej sytuacji i mimo presji ze strony Rosji pozytywne znaczenie będzie miała decyzja o kontynuacji projektu w dotychczasowym kształcie” - mówił europoseł Jacek Saryusz-Wolski na kilka godzin przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w stolicy Łotwy sprawującej obecnie przewodnictwo w UE.

"Ale ten szczyt wyśle pozytywny sygnał i potwierdzi, że cokolwiek by się działo, idziemy do przodu, że nie boimy się szarży niedźwiedzia – czyli Rosji i że się nie cofamy przed wcześniejszymi zobowiązaniami. Umowy stowarzyszeniowe będą realizowane i umowa z Ukrainą wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Będziemy tez postępować z procesem liberalizacji wizowej, czy wręcz ruchu bezwizowego dla Ukrainy i Gruzji" dodał.

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 roku. 

* Europejska Partia Ludowa jest największą i najbardziej wpływową paneuropejską centro-prawicową partią polityczną skupiającą obecnie 78 partii członkowskich z 40 państw, szefa Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, 11 unijnych i 6 poza-unijnych szefów państw i rządów, 14 unijnych komisarzy i największą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.  

Deklaracja EPL w sprawie Partnerstwa Wschodniego (EN)

Wystąpienie Jacka Saryusz-Wolskiego nt. Partnerstwa Wschodniego na sesji plenarnej europarlamentu 20 maja 2015

List Parlamentu Europejskiego do szefów państw i rządów UE przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze

Zdjęcia ze szczytu liderów EPL w Rydze
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie