1 27-04-2015  fot. Copyright © European Parliament
Zapowiedź najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 27-30.04.2015

W tym tygodniu w Strasburgu odbywa się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. 

Pełny program sesji plenarnej

Transatlantycka polityka handlowa UE - stanowisko Grupy EPL. Podczas wtorkowego (28.04) posiedzenia Grupy EPL w Strasburgu, europosłowie przyjmą dokument, który będzie stanowił oficjalne stanowisko największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskiej w kwestii polityki handlowej UE, w tym w szczególności negocjowanego obecnie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a UE (Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP). Grupa EPL wyraża silne poparcie dla negocjowanej umowy, podkreślając, że jest to najbardziej znaczący projekt w relacjach pomiędzy UE-USA ostatnich lat. Prace nad polityczną deklaracją Grupy EPL koordynował wiceprzewodniczący Grupy EPL  ds. zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski.  

Wtorek 28 kwietnia, godz. 19:00, PE, Strasburg

Apel europarlamentu o uwolnienie Sawczenko. W czwartek (30.04) Parlament Europejski przyjmie rezolucję w sprawie Nadii Sawczenko po raz kolejny apelując do władz rosyjskich o uwolnienie ukraińskiej pilotki i deputowanej do ukraińskiego parlamentu z ramienia partii Batkwiszczyna nielegalnie zatrzymanej w Donbasie i przewiezionej do Rosji w czerwcu 2014 roku. Do tej pory Grupa EPL i jej wiceprzewodniczący ds. zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski, stały sprawozdawca ds. Ukrainy, pięciokrotnie domagała się wypuszczenia Sawczenko w rezolucjach europarlamentu.  

Czwartek 30 kwietnia, godz. 12:00, PE, Strasburg

Podczas sesji plenarnej również m.in. 

Obowiązkowy system e-call
. We wtorek (28.04) Parlament Europejski zagłosuje nad rozporządzeniem w sprawie systemu e-call. E-call to system powiadamiania o wypadkach oparty na numerze alarmowym 112. Rozporządzenie zobowiązuje producentów do instalowania tego systemu pokładowego we wszystkich nowych samochodach pasażerskich od marca 2018 roku. Natychmiast po uruchomieniu poduszki powietrznej system będzie informował centrum powiadamiania ratunkowego o wypadku oraz jego dokładnej lokalizacji. Dzięki temu pomoc będzie mogła pojawić się na miejscu zdecydowanie szybciej niż do tej pory. 

Wtorek 28 kwietnia 2015, godz. 12.00, Parlament Europejski, Strasburg

Europejski film w dobie cyfrowej. We wtorek (28.04) podczas sesji plenarnej, odbędzie się głosowanie nad sprawozdaniem w sprawie europejskiego filmu w dobie cyfrowej. Raport dotyczy nowej strategii filmowej, która ma na celu poprawę konkurencyjności w erze cyfrowej poprzez lepszą promocję oraz dystrybucję filmów europejskich, zrównoważenie finansowania produkcji i dystrybucji ze źródeł publicznych, rozwijanie nowych modeli biznesowych w celu zwiększenia transgranicznej dostępności filmów europejskich, ułatwienie tłumaczeń napisów czy wprowadzenie edukacji filmowej do szkół.

Wtorek 28 kwietnia 2015, godz. 12.00, Parlament Europejski, Strasburg

Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżąco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook i Google+ 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie