1 09-02-2015 Jacek Saryusz Wolski fot. Copyright © European People's Party
Zapowiedzi najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 9-13.02.2015

W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim (PE) w Strasburgu sesja plenarna. W Brukseli z kolei szczyt Rady Europejskiej poświęcony głównie terroryzmowi w UE oraz wojnie na Ukrainie.

Ministrowie spraw zagranicznych o sytuacji na Ukrainie oraz zagrożeniu terroryzmem w UE. W poniedziałek (9.02) Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz jej frakcji w Parlamencie Europejskim, weźmie udział w spotkaniu ministrów ds. zagranicznych wywodzących się z partii członkowskich EPL. Ministrowie spotkają się na kilka godzin przed Radą Ministrów UE, by przygotować wspólne stanowisko m.in.  w sprawie zagrożeniu terroryzmem w UE oraz sytuacji na Ukrainie i sankcji wobec Rosji.

Oglądaj konferencję prasową o 16:15

Poniedziałek, 9 lutego, godz. 8.30 - 9.30, Bruksela

Stan relacji UE – Rosja. W poniedziałek (9.02) członkowie komisji spraw zagranicznych PE (AFET) będą gościli na swoim spotkaniu Aleksieja Puszkowa, szefa komisji ds. międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Dyskusja poświęcona będzie stosunkom UE-Rosja, które uległy znacznemu pogorszeniu przez trwająca na Ukrainie wojnę. Członkiem komisji AFET i wiceprzewodniczącym Grupy Europejskiej Partii Ludowej ds. zagranicznych jest europoseł Jacek Saryusz - Wolski.

Oglądaj dyskusję online

Poniedziałek, 9 lutego, godz. 20.15 - 21.30, WIC 200, Parlament Europejski, Strasbourg

Europosłowie o wojnie na Ukrainie. We wtorek (10.02) popołudniu europosłowie omówią na sesji plenarnej obecną sytuację na Ukrainie.  Debata jest następstwem natężenia walk we wschodniej Ukrainie, w tym serii ataków rakietowych na Mariupol oraz toczącej się ofensywie przeciwko miastu Debalcewe. Posłowie odniosą się także do konkluzji poniedziałkowej Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE,  oraz swoją debatą poprzedzą zapowiedzianą na czwartek dyskusję Rady Europejskiej na temat sankcji wobec Rosji i dalszej polityki UE  wobec wojny na Ukrainie. W imieniu Grupy EPL głos w debacie zabierze europoseł Jacek Saryusz - Wolski. W obradach europarlamentu będzie uczestniczyła minister spraw zagranicznych UE Federyka Mogherini.

Oglądaj debatę na żywo w internecie

Wtorek 10 lutego, ok godz. 17:00, Parlament Europejski, Strasburg

Szczyt Europejskiej Partii Ludowej. W czwartek (12.02) Jacek Saryusz-Wolski weźmie udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej, który poprzedzi popołudniowe spotkanie Rady Europejskiej. Głównym tematem szczytu będzie walka z terroryzmem, w kontekście styczniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Unijni przywódcy omówią także ostatnie wydarzenia na Ukrainie oraz dalsze sankcje wobec Rosji. W spotkaniu oprócz władz EPL weźmie udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Premier RP Ewa Kopacz, a także Angela Merkel (Niemcy), Mariano Rajoy (Hiszpania), Klaus Iohannis (Rumunia), Bojko Borysow (Bułgaria), Viktor Orban (Wegry), Laimdota Straujuma (Łotwa), Enda Kenny (Irlandia), Alexander Stubb (Finladia), Pedro Passos Coelho (Portugalia) i Nicos Anastasiades (Cypr).

Więcej o Szczycie Europejskiej Partii Ludowej (EN)

Zdjęcia ze szczytu EPL będą dostępne - kliknij

Czwartek, 12 lutego, godz. 10:30, Hotel Sofitel, Bruksela

Na sesji plenarnej również:

System wymiany informacji o samochodach i kierowcach. We wtorek (10.02) Parlament Europejski omówi plany wprowadzenia dyrektywy w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Nowe przepisy pomogą usprawnić egzekwowanie kar za wykroczenia drogowe, co da wymierny efekt polepszenia bezpieczeństwa na drogach UE. Projekt dyrektywy przewiduje stworzenie specjalnego systemu wymiany danych, który umożliwi szybką identyfikację i karanie zagranicznych kierowców łamiących przepisy na unijnych drogach. Nowy system ma na celu umożliwienie równego traktowania kierowców krajowych i zagranicznych.

Wtorek 10 lutego, godz. 15.00, debata plenarna, Parlament Europejski, Strasbourg

Środa 11 lutego, godz. 12.00, głosowanie plenarne, Parlament Europejski, Strasbourg

 

Miliard euro dla młodych bezrobotnych. Komisja Europejska złożyła 4 lutego wniosek o udostępnienie już w 2015 roku 1 mld euro w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Ma to przyspieszyć wdrażanie inicjatywy i pomóc niemal 650 tys. młodych ludzi w szybszym znalezieniu pracy. Istotne jest, aby Parlament Europejski, jak najszybciej przyjął swoje stanowisko i udzielił swojego wsparcia dla uwolnienia dodatkowych środków. W Polsce, do której w tym roku ma trafić 75 mln euro, ze wsparcia w ramach Inicjatywy mogą skorzystać osoby w wieku 24- 29 lat mieszkające w regionach, w których bezrobocie wśród tej grupy wiekowej przekracza 25%. Sprawą zajmie się we wtorek (10.02) komisja ds. zatrudnienia PE.

Wtorek 10 lutego, godz. 9.30, Parlament Europejski, Strasbourg

Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżąco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook, Google+

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie