1 Strasburg, 22-01-2015
Młodzież z Tomaszowa wśród laureatów konkursu Parlamentu Europejskiego Euroscola

Już dziś (22 stycznia) uczniowie z koła historycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim wezmą udział w młodzieżowych obradach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w ramach finału konkursu Euroscola. Z tej okazji europoseł Ziemi Łódzkiej Jacek Saryusz-Wolski złożył uczniom i ich opiekunom gratulacje.


"Drodzy Uczniowie, Serdecznie Wam gratuluję - młodzieży z koła historycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim – wygranej i udziału w finale europejskiego konkursu Euroscola. Już w tym tygodniu wcielicie się w role europosłów i będziecie reprezentowali Polskę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na spotkaniu z młodzieżą ze wszystkich państw Unii Europejskiej. 
 

Przed Wami debaty i negocjacje tekstów rezolucji Parlamentu Europejskiego, które wyrażają stanowisko unijne w kluczowych dla obywateli kwestiach. Pamiętajcie, by być wrażliwym na niuanse polityczne i językowe. Każde słowo ma znaczenie. Negocjujcie do ostatniego momentu, jeśli czujecie, że Wasze stanowisko ma zasadnicze znaczenie dla Unii Europejskiej, dla Waszego kraju i dla sprawy.
 

Niestety w tym roku osobiście nie mogę być z Wami z Strasburgu, ale życzę Wam owocnej debaty i ciężkiej, solidnej pracy. Kto wie, może wśród Was są przyszli politycy i posłowie do Parlamentu Europejskiego.


Mam nadzieję, że ten dzień okaże się dla Was nie tylko przygodą, ale i inspiracją na przyszłość, wspaniałym doświadczeniem i że zdobędziecie unikalną wiedzę.  


Wielka w tym zasługa również Waszych nauczycieli i opiekunów, dlatego im również przesyłam gratulacje prosto z Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Powodzenia!" - powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski.


Konkurs Euroscola, który ma formę interaktywnego quizu, jest programem edukacyjnym Parlamentu Europejskiego adresowanym do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych (16-20 lat) z 27 krajów Unii Europejskiej.


Euroscola to symulacja obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego z udziałem uczniów w roli europosłów. Spotkania Euroscoli odbywają się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, stąd wymóg by uczniowie posługiwali się jednym z nich. Nagrodą w konkursie jest dofinansowana wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas której zwycięskie szkoły z całej Europy biorą udział w symulowanych posiedzeniach komisji plenarnych, a następnie obradują podczas "posiedzenia plenarnego" europarlamentu. Konkurs jest dla młodzieży wyjątkową szansą na zapoznanie się z pracą Parlamentu Europejskiego oraz  na spotkanie z europosłami i rówieśnikami z całej Europy.       

Obejrzyj film z gratulacjami dla młodzieży od Jacka Saryusz-Wolskiego

 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie