1 15-12-2014 Jacek Saryusz Wolski fot. Copyright © European People's Party
Zapowiedzi najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego 15-21.12.2014

W tym tygodniu w Strasburgu odbywa się ostatnia w tym roku sesja plenarna Parlamentu Europejskiego.

Pełny program sesji plenarnej

Debaty Parlamentu Europejskiego –  oglądaj na żywo

Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej Gruzja – UE. W środę (17.12) posłowie do PE omówią kwestię dalszego stowarzyszenia Gruzji z Unią Europejską, w tym ratyfikację umowy stowarzyszeniowej wraz z jej częścią handlową, tzw. umową o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu między UE i Gruzją. Grupa Europejskiej Partii Ludowej wielokrotnie krytykowała obecne władze Gruzji za stosowanie wybiórczej sprawiedliwości i używanie systemu sprawiedliwości jako narzędzia politycznej zemsty na członkach byłego rządu i partii byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego. Z inicjatywy europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, wiceprzewodniczącego Grupy EPL ds. polityki zagranicznej UE, Saakaszwili został zaproszony do PE na moment ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej w czwartek, 18 grudnia.

Projekt rezolucji ustawodawczej PE ws. ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja

Środa 17 grudnia, ok. godz. 16.30 , Parlament Europejski, Strasburg

Głosowanie czwartek 18 grudnia, ok. godz. 11:00 Parlament Europejski, Strasburg

"Ida" Pawlikowskiego przed szansą wygrania LuxPrize. W środę (17.12), w samo południe, poznamy laureata tegorocznej nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUXPrize 2015. Jednym z trzech finalistów jest film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, produkcji łódzkiego OPUS Film. Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX ustanowiona została w 2007 roku w celu zwrócenia większej uwagi na kino europejskie. Ma służyć również pobudzeniu debaty o wartościach europejskich i aktualnych problemach społecznych. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie na podstawie głosów eurodeputowanych. Pokazy filmów w europarlamencie potrwają do 16 grudnia. Również do 16 grudnia eurodeputowani mogą oddawać głosy na wybrany film pod poniższym adresem www.luxprize.eu/vote

Środa 17 grudnia, godz. 11:50, Parlament Europejski, Strasburg

Szczyt Europejskiej Partii Ludowej. W czwartek (18.12) w Brukseli odbędzie się ostatni w tym roku szczyt Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w którym weźmie udział polska Premier Ewa Kopacz, Wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i jej frakcji w Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski, a także Donald Tusk w nowej roli Przewodniczącego Rady Europejskiej. Przywódcy europejskiej chadecji spotkają się przez szczytem Rady Europejskiej, by omówić bieżącą sytuacją geopolityczną – w tym wojnę we wschodniej Ukrainie, a także inwestycyjny plan Przewodniczącego Komisji Jean-Claude Junckera polegający na uruchomieniu 300 mld EUR w inwestycjach na lata 2015–2017. Wpisuje się on w program dalszych starań UE na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i europejskiej konkurencyjności.

Więcej o grudniowym szczycie EPL

Czwartek 18 grudnia, godz. 13:00, Académie Royale de Belgique, Rue Ducale 1, Bruksela

Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżąco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie