1 24-11-2014 Jacek Saryusz Wolski fot. Copyright © European People's Party
Zapowiedzi najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 24-30.11.2014

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego

Papież Franciszek w Parlamencie Europejskim. 
We wtorek (25.11) na uroczystym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wystąpi z przemówieniem Jego Świątobliwość Papież Franciszek. Tego samego dnia Jacek Saryusz-Wolski weźmie udział w zamkniętym spotkaniu z Papieżem Franciszkiem w europarlamencie. Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który złożył wizytę w Parlamencie Europejskim w październiku 1988 roku.


Porządek obrad sesji plenarnej


Wtorek 25 listopada, godz.11:15, Parlament Europejski, Strasburg


Mustafa Nayem i Yelyzaveta Schepetylnykova w europarlamencie. We wtorek (25.11) europoseł Jacek Saryusz-Wolski spotka się w Strasburgu z Mustafą Nayem i Yelyzavetą Schepetylnykovą – ukraińskimi działaczami, którzy odegrali znaczącą rolę na Euromajdanie. Mustafa Nayem był pierwszym, który zachęcił Ukraińców do zebrania się na Placu Niepodległości w Kijowie, aby zaprotestować przeciwko odmowie rządu do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co ostatecznie doprowadziło do wybuchu Euromajdanu. Jest dziennikarzem i blogerem pracującym obecnie dla telewizji Hromadske. Kiedy podczas protestów większość źródeł informacji zostało ocenzurowana, a inne odcięte od zasilania, telewizja Hromadske była jednym z głównych źródeł informacji internetowych transmitujących obywatelom najświeższe wydarzenia z Euromajdanu oraz z innych miast ukraińskich. Yelyzaveta Schepetylnykova została wybrana do Prezydium Rady Euromajdanu jako przedstawicielka studentów. Jest przewodniczącą Ukraińskiego Stowarzyszenia Samorządu Studentów oraz przedstawicielką ukraińskich studentów w zarządzie Europejskiej Unii Studentów. To studenci 21 listopada zaczęli protestować przeciwko decyzji rządu o odmowie podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Tydzień po rozpoczęciu protestu zostali oni brutalnie pobici przez policję. Następnego dnia, na ulice Kijowa wyszło kolejne 40 000 studentów, dołączając do protestujących.


Wtorek 25 listopada, godz. 15:00, Parlament Europejski, Strasburg


Środa 26 listopada, godz.12:00, Parlament Europejski, Strasburg – wręczenie Nagrody im.Sacharowa


O zatrudnieniu i wzroście w Europie. W środę (26.11) szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawi europosłom nowy pakiet na rzecz wzrostu, zatrudnienia i inwestycji o łącznej wartości 300 mld euro. Pakiet inwestycyjny ma w najbliższych trzech latach pobudzić wzrost gospodarczy i zredukować bezrobocie w UE rozwijając partnerstwo publiczno-prywatne, zwiększając zdolność do udzielania kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego i innych pożyczkodawców w UE, a także zwiększając wzrost inwestycji państw członkowskich w obszarach takich jak infrastruktura i wzmacnianie jednolitego rynku UE.


Środa 26 listopada, godz.9:00, Parlament Europejski, Strasburg


Umowa handlowa UE ze Stanami Zjednoczonymi. W czwartek (27.11) w Strasburgu odbędzie się pierwsze spotkanie grupy roboczej frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE ds. Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Grupa ma za zadanie wypracowanie wspólnego stanowiska Europejskiej Partii Ludowej we wszystkich sferach dotyczących TTIP, od ogólnego interesu strategicznego po specyficzne zagadnienia takie jak zamówienia publiczne, współpraca regulacyjna, dostęp do rynku i wiele innych.


Czwartek 27 listopada, godz. 9.00-10.00, sala SDM 3, PE, Strasburg


W regionie


Eurolekcja o Parlamencie Europejskim dla gimnazjalistów. We wtorek (25.11) przedstawiciele biura europosła Jacka Saryusz-Wolskiego poprowadzą eurolekcję, podczas której przybliżą gimnazjalistom z Koluszek historię, kompetencje oraz zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Program „Eurolekcje” to projekt prowadzony z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Łodzi oraz woj. łódzkiego.


Wtorek 25 listopada, godz.9.50, Gimnazjum nr 2, ul. Mickiewicza 8, Koluszki


Finał Konkursu „10 lat w Unii Europejskiej”. W piątek (28.11) w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się finał konkursu „10 lat w Unii Europejskiej” skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął europoseł Jacek Saryusz-Wolski oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zadaniem konkursowym jest rozwiązanie testu z zakresu historii, geografii, kultury, polityki, wiedzy o organizacjach międzynarodowych oraz instytucjach unijnych. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez europosła Jacka Saryusz-Wolskiego. 


Piątek 28 listopada, godz. 12.00, sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury, ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 3, Tomaszów Mazowiecki
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie