1 12-07-2014 Jacek Saryusz-Wolski fot. Copyright © European People's Party
Zapowiedź najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego, 14-18.07.2014

Sesja plenarna w Strasburgu. W poniedziałek (14.07) rozpocznie się ostatnia przed przerwą wakacyjną sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W programie m.in. debata o sytuacji młodych na rynku pracy UE, o sytuacji na Ukrainie oraz konflikcie na linii Izrael-Palestyna, o umowie handlowej między UE a Stanami Zjednoczonymi (TTIP), a także zatwierdzenie 4 komisarzy, którzy zastąpią tych członków Komisji Europejskiej, którzy 1 lipca objęli mandat europosłów. Kandydatem do zastąpienia polskiego komisarza ds. budżetu i programowania finansowego Janusza Lewandowskiego jest Pan Jacek Dominik.


Pełny program sesji plenarnej


Poniedziałek-czwartek 14-17 lipca, Parlament Europejski, Strasburg


Juncker na przewodniczącego Komisji Europejskiej. We wtorek (15.07) europosłowie podejmą decyzję czy nowym Przewodniczącym Komisji Europejskiej zostanie chadek, były wieloletni Premier Luksemburga, Jean-Claude Juncker. Głosowanie (tajne) poprzedzi wystąpienie kandydata i krótka debata z europosłami. Kandydat musi uzyskać co najmniej 376 głosów europosłów by zostać zatwierdzonym.


Wtorek 15 lipca, godz. 10.00 debata, godz. 12:30 głosowanie, Parlament Europejski, Strasburg

 

Sytuacja na Ukrainie. We wtorek (15.07) podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się dyskusja europarlamentu dotycząca obecnej sytuacji na Ukrainie. W imieniu Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) wystąpi jej wiceprzewodniczący odpowiedzialny za stosunki zewnętrzne UE, europoseł Ziemi Łódzkiej, Jacek Saryusz-Wolski. W czwartek Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją w tej sprawie, która będzie stanowiła oficjalne stanowisko europarlamentu. Jacek Saryusz-Wolski jest jednym z głównych autorów i negocjatorów dokumentu.


Wtorek 15 lipca, godz. 10.00 debata, Parlament Europejski, Strasburg


Czwartek 17 lipca, godz. 12:00 głosowanie, Parlament Europejski, Strasburg


Szczyt Europejskiej Partii Ludowej. W środę (16.07) Jacek Saryusz-Wolski weźmie udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Brukseli, który poprzedzi szczyt Rady Europejskiej. Spotkanie, w którym wezmą udział liderzy z 12 krajów, w których rządzą partie członkowskie EPP, szefowie Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej oraz Prezydium Europejskiej Partii Ludowej, poświęcone będzie nowym nominacjom na najwyższe stanowiska europejskie. Jacek Saryusz-Wolski jest wiceprzewodniczącym EPP odpowiedzialnym za politykę wschodnią UE oraz koordynującym spotkania ministrów ds. energii oraz ministrów ds. europejskich EPP. Szczyt europejskiej chadecji poprzedzi spotkanie Prezydium partii.
 

Więcej o szczycie EPP


O EPP
 

Środa 16 lipca, godz. 16:00-17:45, Bruksela


Dialog monetarny z szefem Europejskiego Banku Centralnego. W poniedziałek (14.07) europoseł PO weźmie udział w dialogu monetarnym z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim podczas posiedzenia komisji ds. gospodarczych i monetarnych (ECON) Parlamentu Europejskiego. Jacek Saryusz-Wolski jest zastępcą członka komisji ECON.


Więcej o komisji PE ds. gospodarczych i monetarnych (ECON)


Poniedziałek 14 lipca, godz. 19:30, Parlament Europejski, Strasburg


O energii w Kolegium Europejskim w Natolinie. W piątek (18.07) Jacek Saryusz-Wolski wygłosi przemówienie kończące drugą edycję Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy   (WEASA) w Kolegium Europejskim w Natolinie. Wystąpienie poświęcone będzie geopolitycznemu znaczeniu energii ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką energia powinna i może odgrywać w relacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi I UE.
 

Więcej o drugiej edycji WEASA
 

Piątek 18 lipca, godz.16:00, Kolegium Europejskie w Natolinie, Warszawa
 

Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżaco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook 
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie