1 15-07-2014 Jacek Saryusz-Wolski fot. Copyright © European People's Party
Saryusz-Wolski: Dajmy Ukrainie szansę

Przemawiając podczas dzisiejszej debaty Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji na Ukrainie, Jacek Saryusz-Wolski - europoseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) powiedział*:
 

“Sytuacja na Ukrainie nasila się i to z powodu Rosji – jej inwazji, rosnącej obecności militarnej i zwiększonej ilości sprzętu wojskowego. Inaczej aniżeli wskazywałyby na to sygnały płynące z Rosji, Rosja nie zrezygnowała ze swojego scenariusza wywołania tam (we wschodniej Ukrainie) “zamrożonego konfliktu” w celu zablokowania Ukrainie drogi do nowoczesności i do Europy.
 

Jesteśmy winni Ukrainie – naszemu stowarzyszonemu partnerowi – naszą pomoc, pełne polityczne i gospodarcze wsparcie. Wsparcie dla planu pokojowego Prezydenta Poroszenki, również dla prawa Ukrainy do samoobrony – w oparciu o art.51 Karty Narodów Zjednoczonych, by odzyskała kontrolę nad swoim terytorium i jego granicami.
 

Nasze mediacje nie wystarczą. Stoimy po stronie suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej. Unia Europejska ma szczególną odpowiedzialność by bronić naszych wartości, demokracji, pokoju i sprzeciwić się rosyjskiej polityce kwestionowania granic za pomocą siły.
 

Potrzebujemy konsekwentnego działania wobec Rosji. Jeśli Rosja nie wycofa się ani nie wypełni warunków, które są na stole, decyzja Rady by wprowadzić sankcje trzeciego stopnia powinna być uruchomiona i dotyczyć sektora obronności, bankowego oraz energetycznego.
 

Jako znak naszego wsparcia i solidarności z Ukrainą, Parlament Europejski powinien szybko przeprowadzić proces ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.
 

Dajmy Ukrainie szansę.”
 

(tłumaczenie z wypowiedzi w języku angielskim)


W środę (16 lipca) europosłowie przyjmą rezolucję wyrażającą oficjalne stanowisko Parlamentu w sprawie sytuacji na Ukrainie. Współautorem oraz głównym negocjatorem wspólnego tekstu dokumentu jest Jacek Saryusz-Wolski.
Przeczytaj Projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji na Ukrainie (15.07.2014) wersja ENG

 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie