1 Bruksela, 10-09-2014 Arsenij Jaceniuk - premier Ukrainy  fot. Copyright © European People's Party
Grupa EPL podjęła kroki do nominowania Euromajdanu do Nagrody Sacharowa 2014

Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej ds. Zagraniczny przedłożył dziś kandydaturę Euromajdanu, reprezentowanego przez Mustafę Nayem, Rusłanę Łyżyczko, Yelyzavetę Schepetylnykovą i Tetianę Czornowoł, do Nagrody Sacharowa 2014.


"Euromajdan stał się prawdziwym europejskim głosem walki o wartości, wolność i prawa człowieka oraz wyrazem europejskiego wyboru Ukrainy, i jako taki zasługuje na najwyższe wyróżnienie ze strony Parlamentu Europejskiego" - tłumaczył w liście uzasadniającym tę nominację Saryusz-Wolski.


"Przyznanie Nagrody Sacharowa Euromajdanowi, docenienie starań Ukraińców o uznanie wartości europejskich za wspólne, podkreśla też nazbyt często zapominane sukcesy Unii Europejskiej – demokrację i pokój, które udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich 60 lat", dodał.


Obecnie toczą się rozmowy z pozostałymi grupami politycznymi w Parlamencie w celu zagwarantowania jak największego poparcia dla kandydatury Euromajdanu. Wszystkie kandydatury zgłoszone do Nagrody zostaną zaprezentowane 23 września na spotkaniu komisji ds. zagranicznych, komisji ds. rozwoju oraz podkomisji ds. praw człowieka Parlamentu Europejskiego. Następnie w drugim tygodniu października w wyniku głosowania wyłonieni zostaną trzej kandydaci, z których Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego wybierze 16 października laureata. Nagroda zostanie wręczona na uroczystym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 26 listopada br.


Nagroda Sacharowa jest znaczącą i prestiżową nagrodą w uznaniu dla zasług odważnych ludzi. Parlament Europejski przyznaje Nagrodę Sacharowa od 1988 roku, aby uhonorować jednostki oraz organizacje, których osiągnięcia w walce o obronę praw człowieka i wolności, w walce przeciwko nietolerancji i prześladowaniom, mają niepodważalne znaczenie. W przeszłości nagrodę tę otrzymali między innymi Nelson Mandela, Aleksander Milinkiewicz, Kofi Annan i MEMORIAŁ.


Więcej o nagrodzie Sacharowa
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie