1 14-09-2014 Jacek Saryusz-Wolski fot. Copyright © European People's Party
Zapowiedzi najważniejszych wydarzeń tygodnia Jacka Saryusz-Wolskiego 15-21.09.2014

Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. We wtorek (16.09) Parlament Europejski wyrazi zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą (w tym pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu - DCFTA). Dzięki przyspieszonej procedurze zgody europarlamentu, przeprowadzonej z inicjatywy europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego, stanie się to tego samego dnia, w którym ratyfikację umowy planuje przeprowadzić w Kijowie Wierchowna Rada. O godzinie 12:00 na prośbę Saryusz-Wolskiego oba parlamenty połączą się telemostem, by uroczyście dokonać ratyfikacji. Autor dokumentu legislacyjnego dotyczącego ratyfikacji – Pan Saryusz-Wolski, spodziewa się, że za ratyfikacją opowie się znacząca większość eurodeputowanych. Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wyraziła swoje silne poparcie dla ratyfikacji na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w zeszłym tygodniu. Głosowanie w Strasburgu i Kijowie poprzedzi debata europosłów w obecności Wysokiej Przedstawiciel ds. zagranicznych Catherine Ashton.
 

Projekt dokumentu legislacyjnego dotyczącego ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą


Transmisja konferencji prasowej Jacka Saryusz-Wolskiego 16 września


Wtorek 16 września, godz.10:30, Parlament Europejski, Strasburg – debata


Wtorek 16 września, godz.12:00, Parlament Europejski, Strasburg – głosowanie


Wtorek 16 września, godz. 15:00-15:30, Parlament Europejski, Strasburg - Konferencja prasowa Jacka Saryusz-Wolskiego
 

Relacje UE-Rosja w świetle sytuacji na Ukrainie. We wtorek (16.09) europosłowie wysłuchają oświadczenia wiceprzewodniczącej Komisji/Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa na temat obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską i Rosją w świetle sytuacji na Ukrainie. Jacek Saryusz-Wolski jest negocjatorem i współautorem rezolucji, która będzie wyrażała stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.


Wtorek 16 września, godz.9:00, Parlament Europejski, Strasburg – debata


Czwartek 18 września, godz.12:00, Parlament Europejski, Strasburg – głosowanie


Nagroda Sacharowa 2014. Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej ds. Zagranicznych przedłożył 10 września kandydaturę Euromajdanu, reprezentowanego przez Mustafę Nayem, Rusłanę Łyżyczko, Yelyzavetę Schepetylnykovą i Tetianę Czornowoł, do Nagrody Sacharowa 2014. "Euromajdan stał się prawdziwym europejskim głosem walki o wartości, wolność i prawa człowieka oraz wyrazem europejskiego wyboru Ukrainy, i jako taki zasługuje na najwyższe wyróżnienie ze strony Parlamentu Europejskiego" - tłumaczył w liście uzasadniającym tę nominację. W tym tygodniu Jacek Saryusz-Wolski weźmie udział w spotkaniu reprezentantów wszystkich grup politycznych Parlamentu Europejskiego by uzyskać jak najszersze poparcie dla tej nominacji.


Komunikat prasowy


Poniedziałek 15 września, Strasburg


Sesja plenarna. W programie wrześniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu również m.in. debata nad skutkami wprowadzonego przez Federację Rosyjską zakazu handlu produktami rolnymi i środkami spożywczymi z UE (15.09), oświadczenie Komisji w sprawie Jednolitego Rynku Cyfrowego (16.09) oraz oświadczenia Rady i Komisji w sprawie realizacji europejskiej inicjatywy na rzecz młodzieży (17.09).

Pełny program sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

 

W mediach. Zapraszamy na rozmowę red. Maćka Zakrockiego z Jackiem Saryusz-Wolskim na antenie radia TOK.FM we wtorek 16.09 o godz. 16:40.


Komentarze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na bieżaco na profilu Twitter @JSaryuszWolski oraz Facebook
 

Kontakt ze mną

Biura poselskie:

Q Znajdź Mnie