1 30-06-2014 Komisarz UE ds  agendy cyfrowej Neelie Kroes
Jeszcze tańszy roaming w UE

Od dzisiaj 1 lipca 2014 roku na terenie całej Unii Europejskiej opłaty roamingowe będą znacznie mniejsze aniżeli dotychczas. Podczas wakacji będziemy płacić jeszcze mniej za połaczenia, wysyłanie wiadomości, sprawdzanie poczty i map, oglądanie filmów czy korzystanie z mediów społecznościowych na naszych telefonach za granicami Polski. Koszt przesyłania danych w roamingu spadnie bowiem o ponad 50% (z 45 do 20 eurocentów za megabajt, bez VAT). To zasługa prac instytucji uninych, w tym Parlamentu Europejskiego.


„Unia bez granic nie może istnieć zachowując nadal bariery telefoniczne i internetowe. Całkowita likwidacja opłat roamingowych to logiczna konsekwencja coraz bardziej zintegrowanej Unii. Dzieje się to z inicjatywy i pod presją Parlamentu Europejskiego - komentował Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PO Ziemi Łódzkiej.


Połączenia wykonane w roamingu spadną o 20% do 19 eurocentów za minutę rozmowy (bez VAT). Maksymalna opłata za połączenie przychodzące wyniesie 5 eurocentów za minutę Tańsze będzie również wysyłanie sms-ów - max. 6 eurocentów za wysłana wiadomość


„Mam nadzieję, że opłaty roamingowe zostaną zupełnie zlikwidowane już w grudniu przyszłego roku – zgodnie z rekomendacją europosłów. My w Parlamencie Europejskim wykonalismy już swoją pracę w tej materii i w kwietniu tego roku zagłosowaliśmy nad pakietem telekomunikacyjnym. Teraz czekamy na decyzję państw członkowskich“ dodał Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej, najwiekszej frakcji w europarlamencie.


Komunikat komisarz UE ds  agendy cyfrowej  Neelie Kroes dotyczący obniżenia roamingu

Contact with me

Parliamentary offices:

Q Find Me